Aktualizacja: 11.05.2025 02:57 Publikacja: 16.03.2023 03:00
Foto: mat. pras.
Przyglądając się podpisanemu niedawno porozumieniu dotyczącemu prac przedprojektowych z amerykańskim Westinghouse i zapowiedzi kolejnych umów, można się pogubić w kwestii tych porozumień. Skąd wynika ta wieloetapowość i mnogość porozumień?
Przed spółką i zespołem projektowym stoi zadanie zrealizowania największej inwestycji energetycznej w historii naszego kraju. Inwestycji, która nie tylko wzmocni bezpieczeństwo Polski i zapewni energię elektryczną na najbliższe stulecia, ale będzie stanowiła olbrzymi impuls rozwojowy dla całej gospodarki. Ten wieloaspektowy projekt sprawia, że chcąc go zrealizować, musimy jako spółka działać skutecznie na wielu odcinkach: inwestycyjnym, środowiskowym, społecznym, logistycznym, technologicznym czy wreszcie finansowym. Aby doprowadzić projekt do roku 2026, czyli momentu rozpoczęcia budowy, wszystkie te zagadnienia muszą być rozwijane równolegle, ponieważ powodzenie realizacji każdego z nich będzie miało istotny wpływ na harmonogram całej inwestycji. W każdym z wymienionych przeze mnie obszarów prowadzimy rozmowy, które są konkludowane w postaci podpisywanych porozumień. Ostatnio podpisaliśmy jedną z najważniejszych umów na tym etapie, czyli umowę przedprojektową z Westinghouse, która reguluje kwestie dotyczące projektowania elektrowni na Pomorzu. Oczywiście przy inwestycji o tej skali szerokie działania prowadzone są również na poziomie rządowym – mamy tutaj wsparcie Rady Ministrów, w tym pana premiera, który omawiał projekt z prezydentem USA Joe Bidenem podczas jego wizyty w Warszawie. Warto też dodać, że opracowana przez rząd i przyjęta przez parlament specustawa jądrowa wprowadza szereg ułatwień dla naszego procesu inwestycyjnego.
Rząd kanadyjskiej prowincji Ontario – właściciel firmy Ontario Power Generation (OPG) – podjął ostateczną decyzj...
Nowe partnerstwo strategiczne między Polską a Francją, które ma zostać podpisane 9 maja, może dotyczyć także wsp...
Rosatom zamierza powrócić do budowy elektrowni jądrowej w Królewcu. Została ona zamrożona 12 lat temu z braku ch...
Czeskie państwo kupi od ČEZ 80 proc. udziałów w spółce Elektrárna Dukovany II, która realizuje projekt budowy dw...
Wyczekiwana umowa pomostowa między polskim inwestorem – Polskimi Elektrowniami Jądrowymi – a amerykańskimi firma...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas