Po ponad tygodniu od podpisania w Seulu listu intencyjnego między Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a polskimi ZE PAK i PGE, dotyczącego realizacji drugiego projektu jądrowego, strona koreańska złożyła rewizytę w Polsce, odwiedzając teren planowanej drugiej lokalizacji elektrowni w Pątnowie.

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) rozpoczęło badanie terenu już 9 listopada. To jeszcze nie początek żmudnej procedury administracyjnej, ale wskazówka dotycząca realizacji zobowiązań stron zawartego listu. „Grupa badawcza dokonała oceny infrastruktury energetycznej, kwestii środowiskowych i warunków wodnych pod kątem procesu chłodzenia. Delegacja spotkała się również z przedstawicielami ZE PAK, w tym z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, Przewodniczącym Rady Nadzorczej ZE PAK i omówiła plany współpracy podczas realizacji projektu” – informuje biuro prasowe spółki.

Poza kwestiami logistycznymi, jak wstępne zapoznanie się z rozbudowaną siecią przesyłową oraz możliwościami chłodzenia przyszłej elektrowni, dzień później KHNP zorganizowało „APR1400 Suppliers Symposium”, goszcząc przedstawicieli polskiego rządu i polskiego przemysłu.

W trakcie konferencji podpisano 13 memorandów o współpracy z polskimi firmami, w tym z Zarmen, APS Energią, Energomontażem, Ecolem i Transition Technologies, dotyczące współpracy w zakresie dostaw materiałów, obsługi i eksploatacji technologii.

Prace postępują szybko, bo i treść listu zobowiązuje strony do takiego tempa. Wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie ma być gotowy do końca 2022 r. Zawierałby model finansowy oraz podział udziałów w ewentualnej spółce celowej. Większość miałoby polskie konsorcjum, którego właścicielami będą PGE i ZE PAK.