Jak informuje nas resort, import węgla kamiennego do Polski za okres od stycznia do lipca 2023 r. wyniósł 12,47 mln ton, z czego węgiel energetyczny na potrzeby grzewcze i energetyczne to ponad 11 mln ton, zaś 52 tys. to węgiel koksujący. O pozostałych rodzajach surowca w ramach importu węgla kamiennego, resort nie poinformował. W całym 2022 r. import ten wyniósł 20,2 mln t. Jednak już takiego lawinowego wzrostu nie będzie, bo spółki energetyczne nie będą dłużej importować surowca w ramach zakupów interwencyjnych, jak to miało miejsce w 2022 r.
Czytaj więcej
Z miesiąca na miesiąc rosną zapasy węgla w Polsce. Tylko między majem a czerwcem na zwałach przybyło aż blisko 800 tys. ton węgla, na którego brakuje chętnych. Sprzedaż surowca spada. Związki zawodowe są zaniepokojone importem zagranicznego surowca. Żądają działań ze strony rządu.
Główne kraje pochodzenia importowanego do Polski węgla kamiennego ogółem w okresie styczeń-lipiec 2023 r. to: Australia, Indie, Indonezja, Kanada, Kazachstan, Kirgistan, Kolumbia, Mozambik, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone Ameryki, Tanzania, Uzbekistan, Wenezuela, a także kraje UE, w tym m.in. Litwa (tranzyt), Republika Czeska.