Surowiec w specjalnych kontenerach będzie dostarczany z portu morskiego w Kłajpedzie do granicznych Trakiszek, skąd LTG Cargo Polska zapewni transport do Białegostoku, a stamtąd partnerzy dostarczą węgiel do Braniewa (woj. warmińsko-mazurskie).

Celem tego projektu jest pomoc Polsce w zaspokojeniu zapotrzebowania na paliwa stałe.

„Zarówno my, jak i rynek regionalny aktywnie dywersyfikujemy szlaki logistyczne i poszukujemy alternatywnych tras transportu towarów z pominięciem Rosji i Białorusi. Obecnie Polska dostaje węgiel z importu przez krajowe porty. Jednak wzmożony popyt wymusza poszukiwanie nowych kierunków, wśród których jest transport szczególnie ważnych ładunków przez Litwę z portu morskiego w Kłajpedzie. Do projektu przygotowaliśmy się bardzo szybko – w zaledwie kilka miesięcy. Pierwszy pociąg z węglem już wyjechał do Polski – powiedziała Egle Šime, dyrektorka firmy LTG Cargo, cytowana przez portal Delfi.

Czytaj więcej

Bogdanka czerpie korzyści z wysokich cen węgla

Obecnie LTG Cargo i jego partner Innofreight przygotowali już tabor zaopatrzony w specjalne kontenery i platformy dla obu typów torów - szerokich (post sowieckich) i europejskich. Pociąg będzie kursował raz w tygodniu i będzie mógł jednorazowo przewieźć do 60 specjalnych kontenerów z węglem. Planowana miesięczna wielkość przewozów tą trasą do Polski wynosi do 5 tys. ton węgla.

W przyszłości litewska spółka liczy na zwiększenie wielkości tych przewozów, a także poszukuje rozwiązań, które umożliwiłyby transport węgla z portu morskiego w Kłajpedzie przez terminal towarowy w Kownie.