W czerwcu wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio przekazał, że spółki Skarbu Państwa zakontraktowały węgiel na poziomie ok. 7 mln ton, a spółki prywatne – 2 mln ton. Wciąż jednak deficyt węgla dla odbiorców indywidulanych wyniósł zdaniem branży węglowej 4-5 mln ton.
Onet informuje, że PGE Paliwa oraz Węglokoks, według decyzji premiera, do 31 sierpnia mają zakupić węgiel energetyczny, który ma być wykorzystywany przez indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych. – W dokumencie podpisanym przez premiera ponadto czytamy, że finansowanie wyżej wymienionych poleceń nastąpi ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – podaje portal. Dostawy miałby spływać do polskich portów jesienią tego roku, wówczas kiedy rozpocznie się okres grzewczy w Polsce.
Czytaj więcej
Środowe rozmowy przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających pracowników Polskiej Grupy Górniczej z Zarządem PGG i wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem zakończyły się bez rozstrzygnięć. Prowadzona od 11 lipca okupacja siedziby spółki trwa. Związkowcy podkreślają, że jeśli do niedzieli nie nastąpi podpisanie porozumienia, akcja najprawdopodobniej zostanie rozszerzona. Kolejne rozmowy możliwe są w piątek. Związki grożą blokadą torów, tak jak to miało miejsce na początku roku, kiedy zrealizowano górnicze postulaty.
W odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” PGE przyznaje, że otrzymała ona decyzję Prezesa Rady Ministrów zobowiązującą PGE Paliwa do zakupu w okresie do dnia 31 sierpnia 2022 r. 2,5 mln ton węgla opałowego z docelowym przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych i sprowadzenia go do Polski w okresie do dnia 31 października 2022 r. – PGE Paliwa przystąpiła do realizacji działania w dniu otrzymania tej decyzji. Obecnie PGE Paliwa realizuje kontrakty importowe zabezpieczające potrzeby Grupy PGE – podaje spółka.
Aby obsłużyć taką ilość surowca, polskie porty potrzebują inwestycji. Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej” rząd zdaje sobie sprawę, że taką ilość surowca będzie trudna do obsługi. Teraz w rozładunku węgla, który trafia do Polski pomaga nawet niemiecki port w Rostocku.