Prairie Mining rozpoczyna arbitraż wobec Polski

Australijska spółka Prairie Mining, która planowała budowę w Polsce dwóch kopalń węgla, rozpoczęła zapowiadane wcześniej międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce. Według nieoficjalnych informacji, kwota roszczenia może sięgać 3 mld dolarów.

Publikacja: 10.09.2020 07:42

Prairie Mining rozpoczyna arbitraż wobec Polski

Foto: Adobe Stock

– Po ogłoszeniu w lipcu, że spółka zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich na finansowanie sporów, złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć takie działania i wyegzekwować prawa spółki do odzyskania pełnej wartości dla akcjonariuszy w drodze międzynarodowego arbitrażu – komentuje Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining.
Spółka zaznacza, że doręczyła zawiadomienia o arbitrażu na podstawie zarówno Traktatu Karty Energetycznej, jak i umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji Australia -Polska. Prairie twierdzi, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących traktatów, podejmując działania na rzecz zablokowania rozwoju kopalń spółki Jan Karski i Dębieńsko, w rezultacie pozbawiając Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce. Spółka podkreśla też, że roszczenie o odszkodowanie może obejmować wartość historycznych nakładów Prairie na rozwój kopalń, utracone zyski i szkody, które Prairie poniosła – jak twierdzi – w wyniku działań i zaniechań Polski, które doprowadziły do wywłaszczenia obu kopalń, naliczone odsetki związane z przyznanymi odszkodowaniami i wszystkimi kosztami związanymi z dochodzeniem roszczeń arbitrażowych.
Prairie nie komentuje potencjalnej kwoty roszczenia na obecnym etapie. Na początku lipca spółka poinformowała, że zabezpieczyła finansowanie sporu w celu dochodzenia roszczeń, a wartość umowy finansowania sporu sądowego wynosi 18 mln dolarów australijskich. Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że kwota roszczenia przeciwko Polsce może sięgać 3 mld dolarów.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska