„Strona irańska z zainteresowanie przyjęła propozycje naszej delegacji, dotyczące rozwoju infrastruktury energetycznej Iranu. W szczególności budowy podziemnych zbiorników gazu, budowy i modernizacji stacji kompresorowych; zwiększenia mocy wewnętrznego systemu przesyłu gazu” – cytuje komunikat ukraińskiego rządu agencja Unian.

Ukraińcy i Irańczycy podpisali memorandum o współpracy w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa importowo-eksportowego w sferze energetycznej. Kijów jest też gotowy pomaga w obsłudze i modernizacji elektrowni atomowej w Buszerze (zbudował ją rosyjski Rosatom).

Strona irańska analizuje też opłacalność przesyłu ropy do Czech i na Słowację z wykorzystaniem rurociągów ukraińskich, potwierdził irański minister ropy. Przyśpieszyłoby to znacznie eksport surowca na Stary Kontynent. Irańczycy oceniają, że ukraiński system tranzytowy jest efektywny. Teraz muszą jeszcze podliczyć czy tranzyt im się opłaca.

Iran ma najwięcej gazu ziemnego na świecie. Udowodnione zasoby stanowią 18,2 proc. światowych (w Rosji jest to 17,3 proc. na 2015 r według danych BP). Zasoby ropy w Iranie to 9,3 proc. globalnych. To czwarta pozycja na świecie po Wenezueli, Arabii Saudyjskiej i Kanadzie.