Syreni śpiew Gazpromu

Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Rosjanie są pewni swego. Rozbudują gazociąg północny czy nam się to podoba czy też nie. I zrobią to dla naszego dobra.

– Wszystko jest na dobrej drodze i na początku 2018 r. rozpoczniemy kłaść rury gazociągu. 55 miliardów m3 gazu zostanie przetransportowane do Niemiec bez wątpliwości – mówił dziś w St. Petersburgu prezes Gazpromu do tuzów światowego biznesu i polityki zgromadzonych podczas kolejnego rosyjskiego forum ekonomicznego.

Pewność siebie, a może już buta, biła z tego wystąpienia. Przypominało syreni śpiew. Zostało starannie i muszę przyznać, że dobrze, przygotowane. Rosjanie starali się wykazać, że upieranie się Brukseli przy gazowym tranzycie przez Ukrainę nie ma sensu. Prezes śpiewał więc niczym syreny.

Po raz pierwszy Gazprom uderzył w słuchaczy argumentami wyłącznie ekonomicznymi i najmodniejszymi dziś – ekologicznymi. Wynika z nich, że ukraińskie stare rury (zbudowała je Moskwa w czasach ZSRR) są niewydolne, drogie, zacofane technologicznie i do tego szkodzą środowisku.

Upierając się przy transportowaniu nimi gazu, kraje Unii same sobie robią kuku, tak w finansach (bo ukraińskie rury trzeba wyremontować, a to oznacza droższy tranzyt), jak i we wdychanym powietrzu.

Tymczasem rosyjski gazociąg budowany z małą pomocą zaufanych przyjaciół z Niemiec, Austrii, Francji i Holandii, będzie super nowoczesny, czysty, szybki i wydajny, no i da zarobić Gazpromowi dużo więcej niż wszystkie dotychczasowe rury. Tego też Rosjanie nie ukrywają.

Miller przyznał, że „Gazprom jest świadomy rozwoju alternatywnych źródeł gazu i innych tego typu projektów, jednak jesteśmy pewni, że rosyjski gaz będzie cieszył się popytem w Europie jeszcze przez długie lata”. Unia ma więc przestać się dąsać, wesprzeć inwestycję, a potem będziemy żyli długo i szczęśliwie.

Mnie ten sielski obraz burzy jedna z wielu liczb, które padły w wystąpieniu prezesa. Ta liczba to 31. Tyle wynosił w miniony roku procentowy udział Gazpromu w gazowym rynku Europy . Nigdy jeszcze nie był tak duży.

I jeżeli pozwolimy, by dalej rósł, to dzisiejszy syreni śpiew prezesa Millera odniesie lepszy skutek, aniżeli śpiewy syren z wyspy Kirke, na które jednak nie nabrał się Odyseusz.

Mogą Ci się również spodobać

KE: nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do ...

Gazprom: pożyczka z Chin sygnałem uzależnienia

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. ...

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...

Sankcje wstrzymują Gazprom i Łukoil

Spółka rosyjskich i kazachskiego koncernów nie może pompować ropy z dna Morza Kaspijskiego. Sankcje ...

OPEC podzielony jak nigdy

Ropa podrożała i analitycy jeszcze w tej chwili nie mają pewności: czy jest to ...

Coraz bliżej rynku mocy

Podczas rozmów Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyły się 2 października 2017 r. w ...