Naftowy blef Łukaszenki

Bloomberg

Białoruski dyktator znów próbuje wymusić na Rosji niższe ceny na surowce energetyczne. Białoruś nie ma czym za nie płacić.

Aleksandr Łukaszenko polecił rządowi znaleźć alternatywę dla zmniejszających się dostaw rosyjskiej ropy.

– Dramatu nie ma, ale zmniejszenie dostaw ropy z Rosji musi zostać zastąpione z innych źródeł – cytuje agencja Prime. Łukaszenko przypomniał, że poszukiwanie innych niż rosyjscy dostawców ropy trwa na Białorusi od 2016 r.

– Niektóre warianty już przerobiliśmy, jak dostawy ropy z Morza Czarnego czy Śródziemnego. Musimy przekalkulować, jako to wygląda w naszych rafineriach z punktu widzenia opłacalności – dodał prezydent.

Jak na razie Białorusi nie udało się znaleźć na świecie surowca tańszego niż rosyjski. Rosja miała w latach 2016-2024 sprzedać Mińskowi 24 mln ton ropy rocznie. Ale w drugiej połowie 2016 r Moskwa zaczęła ciąć przesył ropy na Białoruś. Rosjanie chcą zmusić Mińsk do wykonania zobowiązań: dostaw zakontraktowanych produktów naftowych oraz spłatę ponad 300 mln dol. długu za gaz.

Białoruskie władze, choć płacą Rosji najniższe ceny za ropy i gaz, to domagają się cen obowiązujących na rosyjskim rynku. W kasie Białorusi brakuje bowiem pieniędzy. Rząd, pomimo starać, nie dostał wsparcia z MFW, gdyż nie wykonał warunków poprzedniej umowy i nie urynkowił gospodarki. Na początku roku Mińsk nieoczekiwanie podniósł więc taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy. Stawki zwiększyły się od 7,7 proc. do 11,76 proc.

Rosjanie uznali te działania za niezgodne z zawartymi umowami i ostrzegli, że jeszcze bardziej zredukują dostawy ropy na Białoruś. A wytwarzane z rosyjskiej ropy paliwa i produkty naftowe to główne źródło dewiz białoruskiego budżetu.

Sytuacja z gazem jest inna, pomimo rosnącego zadłużenia. Jedynym właścicielem magistrali gazowych i gazowego operatora Bieltransgaz jest Gazprom.

Mogą Ci się również spodobać

Statoil w maju znika z Polski

W maju znika z polskiego rynku marka Statoil. Zastąpi ja Circle K. – marka ...

OBWE przeciwko rosyjskim gazociągom

Przyjęta rezolucja OBWE dotycząca bezpieczeństwa energetycznego uznaje gazociągi Nord Stream-2 i Turecki Potok jako potencjalne ...

Polska biotechnologia trafi do USA

W Dakocie Północnej powstanie innowacyjna biorafineria, która zostanie wybudowana w oparciu technologię Biotechniki. Koszty ...

Trump zmienił zdanie o Nord Stream-2

Amerykański prezydent zmienił zdanie i zapowiedział, że nie będzie restrykcji wobec zachodnich firm zaangażowanych ...

Umowa na modernizację trzech bloków Elektrowni Turów

Ponad 70 mln zł będzie kosztowała modernizacja elektrofiltrów w trzech blokach energetycznych w Elektrowni ...

#RZECZoBIZNESIE: Marek Józefiak: Walkę ze smogiem zacznijmy od norm jakości węgla

Mam nadzieję, że te normy będą podyktowane naszym zdrowiem, a nie troską o kieszeń ...