Były kanclerz na rosyjskiej pensji

Fotorzepa/Piotr Guzik

Gerhard Schroder, były kanclerz RFN, został nominowany do nowego składu rady dyrektorów Rosneft. Zarobi co najmniej 0,5 mln euro.

Według gazety RBK Rosjanie zaproponowali Schroder’owi fotel niezależnego dyrektora. Ostateczna decyzja ma zapaść na nadzwyczajnym zgromadzeniu akcjonariuszy 29 września. Obecnie rada liczy 9 członków, ale prezes Igor Sieczin chce powiększyć skład do 11 osób.

Ma to związek z przyjętą strategią podnoszenia standardów ładu korporacyjnego do poziomu zgodnego z wymogami zagranicznych giełd. Oznacza to, że jedną trzecią składu rady stanowią tzw. niezależni dyrektorzy. Obecnie z radzie Rosneft jest ich trzech. Powiększenie składu oznacza, że trzeba nająć jeszcze jednego. Z zasiadaniem w radzie Rosneft wiążą się niewiele pracy i tłuste pensje. W 2016 r. koncern wypłacił 9 członkom 2,7 mln dol. Jeden z niezależnych dyrektorów Donald Humphreys, były główny księgowy ExxonMobil, dostał 565 tys. dol.

Gerhard Schroder, który kanclerzem był w latach 1998-2005, zasłynął z prorosyjskiej polityki. Po odejściu z urzędu otrzymał z Kremla intratne propozycję. Najpierw był szefem rady nadzorczej a potem komitetu akcjonariuszy Nord Stream AG – spółki, która zbudowała gazociąg północny na dnie Bałtyku. W 2016 r. stanął na czele Nord Stream 2 – spółki w całości należącej do Gazpromu.

Pobierając wysokie apanaże od gazowego giganta, Schroder nie zaniedbywał też największego producenta ropy. W 2009 r. znalazł się w składzie rady dyrektorów TNK-BP, który w 2013 r. kupił Rosneft. Do rady Niemca rekomendowały rosyjskie władze.

Według Aleksanda Rara szefa Forum Niemiecko-Rosyjskiego, zaproszenie Schrodera do Rosneft ma związek z jego wpływami na Zachodzie i ścisłymi związkami z Kremlem.

– W warunkach zachodnich sankcji właściwie brak jest takich wpływowych osób, które zgodziłyby się wesprzeć rosyjski biznes – podkreśla Rar.

A Schroder nie ma skrupułów. Już w grudniu 2014 r. nazywał „iluzją” wiarę Zachodu w skuteczność działania sankcji wobec Rosji.

it

Mogą Ci się również spodobać

Zgoda Brukseli na pomoc dla 6 farm wiatrowych we Francji

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną Francji dla 6 ferm wiatrowni offshore, które mają ułatwić ...

Słońce tańsze od wiatru

Energia z paneli słonecznych stała się tańsza od energii generowanej przez wiatraki W tym ...

Dania ustępuje Gazpromowi

Kopenhaga wydała Rosjanom zgodę na położenie części gazociągu Nord Stream-2 w swoich wodach terytorialnych. ...

Wenezuelska ropa za krypto walutę

Nieuznawany przez większość świata wenezuelski prezydent zarządził, by część ropy była sprzedawana za granicę ...

Gazowa rękawica została rzucona

Na światowym rynku gazu mamy dziś wyjątkowe wydarzenie. Oficjalnie ruszył Południowy Korytarz Gazowy. Azerski ...

Wenezuela zrywa dostawy ropy

Tonący w kryzysie kraj ma już miesiąc opóźnienia w realizacji naftowych kontraktów. Ceny ropy ...