Gaz w Polsce nadal będzie droższy niż w Niemczech

Bloomberg

Rynkowe ceny w naszym kraju są znacznie wyższe niż na Zachodzie. Co gorsza, nie widać perspektyw, aby to się szybko zmieniło.

PGNiG przekonuje, że dysproporcje w cenach gazu w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów są od lat na podobnym poziomie. – Obserwowana różnica pomiędzy cenami na obu rynkach wynika z konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów importu gazu związanych z rezerwacją mocy przesyłowych niezbędnych do transportu gazu z rynku niemieckiego na teren Polski oraz z ryzyk związanych z tą działalnością – informuje departament public relations PGNiG.

Zdaniem spółki mające nastąpić 1 października zniesienie taryf dla firm nie będzie miało wpływu na ceny, ponieważ PGNiG już od 2015 r. sprzedaje surowiec przede wszystkim po cenach rynkowych.

Według firmy HEG dostawy gazu zakontraktowane po 1 października już są mało konkurencyjne, ponieważ wzrosła różnica w cenach między rynkiem polskim a niemieckim. W ocenie spółki należy oczekiwać, że z biegiem czasu PGNiG będzie używało pozycji dominującej do windowania cen, nad którymi prezes URE nie będzie miał już żadnej kontroli. W średnim i długim okresie prognozuje wzrost cen gazu dla odbiorców końcowych. Zauważa, że przed liberalizacją cena sięgała ok. 120 zł z 1 MWh. Teraz wynosi ok. 80 zł.

– W wyniku remonopolizacji możemy zatem oczekiwać powolnego wzrostu cen do poziomów sprzed liberalizacji rynku – twierdzi Bartosz Milewski, dyrektor HEG.

Mogą Ci się również spodobać

Analitycy: połączenie Orlenu i Lotosu korzystne dla koncernów

Jeśli dojdzie do publicznego wezwania, to koszt zakupu przez płocki koncern 66 proc. walorów ...

Ropa dotarła do granicy wzrostu cen

Ropa nie powinna drożeć. Próg 50 dol. za baryłkę Brenta trudno będzie w najbliższym ...

PGNiG ze stratą

Spółka szacuje, że w II kwartale 2016 r. zanotowała na poziomie grupy 120 mln ...

Kościół wycofuje się z inwestycji w węgiel

The Global Catholic Climate Movement, koalicja 40 instytucji finansowych powiązanych z Kościołem Katolickim, ogłosiła, ...

OPEC zwiększył dostawy ropy, a cenom surowca to nie pomaga

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje już drugą sesję. Producenci ropy z ...

Rosneft rusza na łowy

Rosyjski koncern chce kupować coraz więcej aktywów na świecie, by zbudować swoją sieć produkcji ...