Gaz w Polsce nadal będzie droższy niż w Niemczech

Bloomberg

Rynkowe ceny w naszym kraju są znacznie wyższe niż na Zachodzie. Co gorsza, nie widać perspektyw, aby to się szybko zmieniło.

PGNiG przekonuje, że dysproporcje w cenach gazu w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów są od lat na podobnym poziomie. – Obserwowana różnica pomiędzy cenami na obu rynkach wynika z konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów importu gazu związanych z rezerwacją mocy przesyłowych niezbędnych do transportu gazu z rynku niemieckiego na teren Polski oraz z ryzyk związanych z tą działalnością – informuje departament public relations PGNiG.

Zdaniem spółki mające nastąpić 1 października zniesienie taryf dla firm nie będzie miało wpływu na ceny, ponieważ PGNiG już od 2015 r. sprzedaje surowiec przede wszystkim po cenach rynkowych.

Według firmy HEG dostawy gazu zakontraktowane po 1 października już są mało konkurencyjne, ponieważ wzrosła różnica w cenach między rynkiem polskim a niemieckim. W ocenie spółki należy oczekiwać, że z biegiem czasu PGNiG będzie używało pozycji dominującej do windowania cen, nad którymi prezes URE nie będzie miał już żadnej kontroli. W średnim i długim okresie prognozuje wzrost cen gazu dla odbiorców końcowych. Zauważa, że przed liberalizacją cena sięgała ok. 120 zł z 1 MWh. Teraz wynosi ok. 80 zł.

– W wyniku remonopolizacji możemy zatem oczekiwać powolnego wzrostu cen do poziomów sprzed liberalizacji rynku – twierdzi Bartosz Milewski, dyrektor HEG.

Mogą Ci się również spodobać

Akcje PGG gazowy koncern wycenił na zero

PGNiG Termika, firma zależna od PGNiG, w wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości akcji ...

Powrót do monopolu zajął Polsce 20 lat

Monopolu państwa w energetyce nie ma – uważa minister energii. Ale eksperci ostrzegają, że ...

Pieniądze to nie wszystko

Przewodniczący Kapituły Nagrody Zielone Orły „Rzeczpospolitej”. W latach 90. poprzedniego wieku wiele produktów reklamowało ...

Francuski gaz dla Litwy. Total nowym dostawcą

Koncern Total został nowym dostawcą gazu skroplonego dla Litwy. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego ...

Czeka nas nowy podatek w paliwie?

Kontrolowane przez państwo Orlen i Lotos zgodnym chórem obiecują, że nie będą przerzucać na ...