Ukraina sięga po gaz z… Australii

Bloomberg

Na dostawach gazu skroplonego z Australii dla Ukrainy mogą zarobić terminale LNG w Polsce albo na Litwie. Wilno deklaruje współpracę, ale szanse są małe.

W minionym tygodniu Wołodymyr Demcziszin minister energetyki Ukrainy zapowiedział, że jego kraj jest zainteresowany LNG z Australii. Gaz mógłby być dostarczany do terminalu LNG w Kłajpedzie lub gazoportu w Świnoujściu.

W litewskim resorcie energetyki zapewnili, że są gotowi przyjąć australijski gaz w terminalu w Kłajpedzie a następnie przepuścić tranzytem, ale do tego potrzeba spełnienia kilku warunków. Potrzebna jest umowa z Białorusią na przepuszczenie gazu przez terytorium, bo Litwa nie ma bezpośredniej granicy z Ukrainą, podała agencja BNS.

Na umowę nie ma jednak co liczyć, bo magistrale białoruskie należą do Gazpromu, a rosyjski koncern nie daje zgody na transakcje wymiany gazowej, wyjaśnił minister energetyki Rokas Masulis.

Litwini proponowali Gazpromowi dostały LNG do obwodu kaliningradzkiego rosyjskiej enklawy w Unii, a tyle ile dostarczyliby do Kaliningradu, mogłoby przez Białoruś trafić na Ukrainę, ale zgody Rosjan nie dostali.

W tej sytuacji nadzieją Ukrainy jest polski gazoport. Tu szanse są duże, bo Polska graniczy z Ukrainą i nie potrzebuje zgody Gazpromu na przesył.

Mogą Ci się również spodobać

Statoil zachęca do dobrowolnych odejść

Norweski koncern energetyczny zachęca pracowników do dobrowolnych odejść. Każdy pracownik koncernu, który zdecyduje się ...

PKP Energetyka nie wydzieli dystrybucji

PKP Energetyka zawiesza projekt wydzielenia aktywów dystrybucyjnych do oddzielnej spółki. – Ten punkt porządku ...

W Unii dużo taniego prądu, lecz nie wszyscy mają dostęp

Europejska gospodarka mogłaby zaoszczędzić 40 mld euro rocznie – szacuje stowarzyszenie WindEurope. Jest jednak ...

Striżyk odwołana z zarządu Tauronu

Rada nadzorcza Tauronu odwołała Annę Striżyk z funkcji wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych – podała spółka. ...

Siła Syberii coraz droższa

Gazociąg z Syberii do Chin podrożał o równowartość blisko 2 mld dol. Gazprom tłumaczy ...

Putin dyskredytuje Gazprom

Prezydent Rosji przyznał, że zysk Gazpromu jest „papierowy”. Akcje koncernu poleciały w dół. – ...