Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

Bloomberg

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak spółka zdecydowała o wprowadzeniu go w możliwie najpóźniejszym terminie, czyli 18 lutego.

Urząd Regulacji Energetyki (URE), zatwierdzając niższą taryfę na gaz ziemny dla PGNiG Obrót Detaliczny, poinformował, że przedsiębiorstwo zadeklarowało wprowadzenie jej w życie od 1 lutego. Przez kilka dni takie też było przekonanie na rynku. Później spółka rozesłała jednak informacje, że zgodnie z decyzją jej zarządu nowy cennik zacznie obowiązywać od 18 lutego.

To istotna i negatywna zmiana dla wielu gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm, zważywszy że ceny gazu mają spaść średnio o ok. 7 proc., i to aż dla ok. 6,8 mln końcowych odbiorców. Co więcej, dziś ze względu na niskie temperatury zużycie tego surowca jest stosunkowo wysokie, a nowa taryfa zgodnie z decyzją URE ma obowiązywać tylko do końca marca.

PGNiG Obrót Detaliczny podaje, że nie przekazywało URE informacji o tym, kiedy zamierza wprowadzić nową taryfę. Spółka powołuje się na przepisy prawa energetycznego, które mówią, że decyzję o wejściu w życie taryfy podejmuje przedsiębiorstwo nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania. W efekcie zarząd zdecydował się na określenie maksymalnego terminu początku obowiązywania nowego cennika, czemu zresztą trudno się dziwić, gdyż dzięki temu spółka dłużej będzie mogła pobierać od odbiorców wyższe ceny.

– Komunikaty prasowe PGNiG Obrót Detaliczny oraz raporty giełdowe nie zawierały daty wejścia taryfy w życie, bowiem w momencie ich wysyłki nie została jeszcze podjęta w tym zakresie uchwała zarządu – przekonuje Emilia Tomalska, rzeczniczka spółki.

Dodaje, że firma stosowną decyzję podjęła 5 stycznia w godzinach popołudniowych, a więc dzień później w stosunku do daty zatwierdzenia nowego cennika przez URE. PGNiG Obrót Detaliczny kolejnego wniosku taryfowego do tej pory jeszcze nie złożyło.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom najlepszy na świecie

Rosyjski koncern zmienił na fotelu światowego lidera światowej branży energetycznej amerykański Exxon Mobil. Polski ...

Rządowy dwugłos o dywidendzie

Akcje kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych tracą na giełdzie – przez politykę. Zwiększony o ...

Amerykański gaz wolności?

Departament Energii w USA w jednym z ostatnich swoich komunikatów nazywa gaz ziemny eksportowany ...

Wodny Park czerpie energię z własnych… ścieków

Energia odnawialna ma różne oblicza. Wodny Park w Tychach pokazuje, że energię można czerpać ...

Trudno o odkrycia nowych złóż ropy i gazu w Polsce

PGNiG, Lotos i Orlen walczą o utrzymanie wydobycia w Polsce przynajmniej na dotychczasowym poziomie. ...