Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

Bloomberg

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak spółka zdecydowała o wprowadzeniu go w możliwie najpóźniejszym terminie, czyli 18 lutego.

Urząd Regulacji Energetyki (URE), zatwierdzając niższą taryfę na gaz ziemny dla PGNiG Obrót Detaliczny, poinformował, że przedsiębiorstwo zadeklarowało wprowadzenie jej w życie od 1 lutego. Przez kilka dni takie też było przekonanie na rynku. Później spółka rozesłała jednak informacje, że zgodnie z decyzją jej zarządu nowy cennik zacznie obowiązywać od 18 lutego.

To istotna i negatywna zmiana dla wielu gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm, zważywszy że ceny gazu mają spaść średnio o ok. 7 proc., i to aż dla ok. 6,8 mln końcowych odbiorców. Co więcej, dziś ze względu na niskie temperatury zużycie tego surowca jest stosunkowo wysokie, a nowa taryfa zgodnie z decyzją URE ma obowiązywać tylko do końca marca.

PGNiG Obrót Detaliczny podaje, że nie przekazywało URE informacji o tym, kiedy zamierza wprowadzić nową taryfę. Spółka powołuje się na przepisy prawa energetycznego, które mówią, że decyzję o wejściu w życie taryfy podejmuje przedsiębiorstwo nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania. W efekcie zarząd zdecydował się na określenie maksymalnego terminu początku obowiązywania nowego cennika, czemu zresztą trudno się dziwić, gdyż dzięki temu spółka dłużej będzie mogła pobierać od odbiorców wyższe ceny.

– Komunikaty prasowe PGNiG Obrót Detaliczny oraz raporty giełdowe nie zawierały daty wejścia taryfy w życie, bowiem w momencie ich wysyłki nie została jeszcze podjęta w tym zakresie uchwała zarządu – przekonuje Emilia Tomalska, rzeczniczka spółki.

Dodaje, że firma stosowną decyzję podjęła 5 stycznia w godzinach popołudniowych, a więc dzień później w stosunku do daty zatwierdzenia nowego cennika przez URE. PGNiG Obrót Detaliczny kolejnego wniosku taryfowego do tej pory jeszcze nie złożyło.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen mocno inwestuje w produkcję prądu

W 2017 roku paliwowy koncern wytworzy o połowę więcej energii elektrycznej niż w roku ...

Amerykanie w rosyjskiej energetyce

Zakup energetycznego biznesu Alstomu daje koncernowi General Electric sześć aktywów w Rosji. Zgodę na ...

Piotrowski: ze względu na normy emisji, energetyka jądrowa dałaby nam oddech

Biorąc pod uwagę normy emisji, energetyka jądrowa mogłaby dać nam oddech – mówił we ...

PKN Orlen nie zachwycił

W trzecim kwartale płocki koncern zanotował słabsze wyniki finansowe od oczekiwanych przez większość analityków, ...

Putin: Rosja znajdzie innych chętnych na gaz dla Polski

Rosji jest wszystko jedno kto kupi gaz, z którego zrezygnuje Polska. Władimir Putin jest ...

Brudna ropa dopłynęła do Polski

Zanieczyszczona ropa z Rosji dopłynęła przez Białoruś do Polski rurociągiem Przyjaźń. PKN Orlen potwierdził ...