Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

Bloomberg

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak spółka zdecydowała o wprowadzeniu go w możliwie najpóźniejszym terminie, czyli 18 lutego.

Urząd Regulacji Energetyki (URE), zatwierdzając niższą taryfę na gaz ziemny dla PGNiG Obrót Detaliczny, poinformował, że przedsiębiorstwo zadeklarowało wprowadzenie jej w życie od 1 lutego. Przez kilka dni takie też było przekonanie na rynku. Później spółka rozesłała jednak informacje, że zgodnie z decyzją jej zarządu nowy cennik zacznie obowiązywać od 18 lutego.

To istotna i negatywna zmiana dla wielu gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm, zważywszy że ceny gazu mają spaść średnio o ok. 7 proc., i to aż dla ok. 6,8 mln końcowych odbiorców. Co więcej, dziś ze względu na niskie temperatury zużycie tego surowca jest stosunkowo wysokie, a nowa taryfa zgodnie z decyzją URE ma obowiązywać tylko do końca marca.

PGNiG Obrót Detaliczny podaje, że nie przekazywało URE informacji o tym, kiedy zamierza wprowadzić nową taryfę. Spółka powołuje się na przepisy prawa energetycznego, które mówią, że decyzję o wejściu w życie taryfy podejmuje przedsiębiorstwo nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania. W efekcie zarząd zdecydował się na określenie maksymalnego terminu początku obowiązywania nowego cennika, czemu zresztą trudno się dziwić, gdyż dzięki temu spółka dłużej będzie mogła pobierać od odbiorców wyższe ceny.

– Komunikaty prasowe PGNiG Obrót Detaliczny oraz raporty giełdowe nie zawierały daty wejścia taryfy w życie, bowiem w momencie ich wysyłki nie została jeszcze podjęta w tym zakresie uchwała zarządu – przekonuje Emilia Tomalska, rzeczniczka spółki.

Dodaje, że firma stosowną decyzję podjęła 5 stycznia w godzinach popołudniowych, a więc dzień później w stosunku do daty zatwierdzenia nowego cennika przez URE. PGNiG Obrót Detaliczny kolejnego wniosku taryfowego do tej pory jeszcze nie złożyło.

Mogą Ci się również spodobać

Energa sprząta po „Grzegorzu”

Orkan „Grzegorz” odciął od prądu 35 tys. odbiorców Grupy Energi w sześciu województwach. Spółka ...

Ropa zamrożona na 9 miesięcy

Kraje OPEC i eksporterzy spoza kartelu (tzw. OPEC+) zgodzili się na przedłużyć porozumienie o ...

URE: Konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenia, że konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem, ...

Polska zmarnuje potencjał OZE?

Bruksela dopiero za dwa lata oceni, czy będziemy mieli wystarczającą ilość zielonej energii. W ...

Łukaszenko uderza w Rosję podatkiem od tranzytu ropy

Białoruś opodatkowała transport i tranzyt ropy przez swoje terytorium. Tłumaczy to względami ekologicznymi. Tymczasem eksport ...

Ropa nadal szuka dna

Jest najtaniej od 2003 roku. Za baryłkę ropy Brent w poniedziałek, 18 stycznia płacono ...