Litwa: Gazpromu więcej, ale mniej

Bloomberg

W tym roku zwiększy się udział Rosjan w litewskim rynku gazu. To jednak wciąż dużo mniej aniżeli dwa i więcej lat temu.

Gazprom dostarczy w tym roku ok. 55 proc. gazu potrzebnego Litwie. Głównie dzięki kontraktom dwóch dużych odbiorców: Lietuvos energija i Achema. Pierwszy to główny dostawca prądu dla przemysłu i gospodarstw domowych. Firma zawarł kontrakt roczny na gaz potrzebny do wyprodukowania 2,9 mln MWh czyli 64 proc. potrzeb. Achema – producent nawozów mineralnych kupi gazowy odpowiednik 9 mln MWh, dowiedziała się agencja BNS.

Obie firmy nie podają, po ile kupią rosyjski gaz, ani na jakich warunkach. Według wyliczeń ekspertów w tym roku udział rosyjskiego gazu w litewskim rynku zwiększy się z jednej trzeciej w 2016 r, kiedy to głównym dostawcą (64 proc.) był norweski Statoil, do 55 proc. To jednak dużo mniej niż np. w 2015 r. kiedy Gazprom miał 80 proc. rynku gazu na Litwie, a wcześniej był przez wiele lat jedynym dostawcą. W 2016 r. Wilno importowało gaz przede wszystkim przez terminal w Kłajpedzie. A to, zdaniem Ramanasa Szwedasa z Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Wilnie, zmusiło Gazprom do ustępstw – niższej ceny i lepszych warunków dostaw.

– Rynek będzie się zmieniał. Jeżeli w tym roku Litwa kupi więcej gazu z Gazpromu, to w przyszłym znajdzie się dostawca oferujący lepszą cenę i znów więcej będzie LNG – dodaje ekspert.

Dalius Misiunas prezes Lietuvos energija wyjaśnia, że rosyjski gaz jest bardziej konkurencyjny zimą (dostawy rurociągiem), natomiast LNG wygrywa latem. W tym roku dostawcą letnim będą Amerykanie.

– Podczas jesiennego przetargu wybraliśmy amerykańską firmę Koch Supply & Trading. Kupmy u niej LNG potrzebny latem, kiedy ceny są najniższe – wyjaśnił menadżer.

Popyt na gaz jest na Litwie mniejszy z roku na rok. W tym roku będzie to 22 mln MWh wobec 24 mln MWh w 2015 r i 27,6 mln dwa lata temu.

Mogą Ci się również spodobać

Kijów nie zapłaci Moskwie za gaz dla Donbasu

Rosjanie wystawili Ukrainie rachunek na 0,67 mld dol. za gaz przesłany do regionów kontrolowanych ...

To była dobra decyzja

Decyzja PGNiG o przedłużeniu umowy z Qatargas jest bardzo korzystna dla spółki. Dzięki wydłużeniu ...

Pięciu przeciw Gazpromowi

Rosyjski koncern coraz częściej gości w sądzie. Pięciu europejskich klientów pozwało Gazprom o zawyżanie ...

PGE: Niższe od oczekiwań półroczne wyniki

Nawet 2,62 proc. spadały notowanie Polskiej Grupy Energetycznej na otwarciu piątkowej sesji. Powodem zawodu ...

Polskie zagłębie baterii do e-pojazdów

W naszym kraju powstają kolejne fabryki mające produkować części do baterii dla aut elektrycznych. ...

Wikingowie chwytają za gaz

Norwegia zwiększa wydobycie z największego złoża, by jeszcze skuteczniej konkurować z Rosją w Europie. ...