Bruksela przeciw planom Gazpromu

Bloomberg

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu na osłabienie roli Ukrainy w tranzycie gazu.

– Jeżeli spojrzymy na budowy i projekty budów gazociągów (Turecki Potok i Gazociąg Północny 2 -red), to jednym z celów jest zmniejszenie albo w ogóle zaprzestanie tranzytu gazu przez Ukrainę. A to miałoby negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Jeżeli celem tych inwestycji jest stopniowa rezygnacja z tranzytu przez Ukrainę, to dla Unii jest to nie do przyjęcia. To zmieni gazową równowagę w Europie, a Europę Środkową i Południowo-Wschodnią postawi w trudnej bardzo sytuacji – stwierdził wiceprzewodniczący KE Miros Szefczowicz komentując w środę plany Gazpromu, podała gazeta Kommersant.

Także parlament europejski jest takiej strategii przeciwny. Eurodeputowani rozpoczęli kampanię przeciwko projektowi Nord Stream 2. Na czele grupy przeciwników stanął Urmas Paet były szef MSZ Estonii. Kraj ten nie leży na trasie nowych nitek Nord Steram (idą one po dnie Bałtyku na wodach terytorialnych Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec), ale Gazprom będzie musiał uzgodnić ekologiczne aspekty rozbudowy gazociągu ze wszystkimi państwami bałtyckimi.

W Gazpromie zwracają uwagę, że Bruksela prowadzi rozmowy w sprawie dostaw gazu z Azerbejdżanu, a to także zmniejszyłoby tranzytową rolę Ukrainy. Ale to „jakoś KE nie niepokoi”. Wypowiedzi Szefczowicza Moskwa musi jednak brać na poważnie. Bruksela już raz doprowadzila do przerwania rosyjskiej inwestycji (South Stream).

W środę Miros Szefczowicz spotkał się z szefami największych gazowych firm Unii (w tym PGNiG). Rozmawiano m.in. o Ukrainie i wykorzystaniu potencjału gazowego tego kraju. Szczegółów nie podano.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazowa rękawica została rzucona

Na światowym rynku gazu mamy dziś wyjątkowe wydarzenie. Oficjalnie ruszył Południowy Korytarz Gazowy. Azerski ...

Czarny scenariusz dla ropy

Na początku ubiegłego roku Ed Morse, szef zespołu analityków surowcowych Citigroup, prognozował że cena ...

Zmiana w radzie nadzorczej Unipetrolu

Bogdan Dzudzewicz, członek rady nadzorczej Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej PKN Orlen, złożył rezygnację z ...

Unia zajrzy do zbiorników gazu Ukrainy

Rozpoczął się wspólny projekt Unii Europejskiej i Ukrainy – kompleksowej analizy stanu i możliwości ...

PGNiG i Orlen dowiercili się do gazu

W okolicach Środy Wielkopolskiej koncerny odkryły wspólnie nowe złoże błękitnego paliwa. Wkrótce ma rozpocząć ...

Blok w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w 2019 r.

Tauron i PGNiG zawały porozumienie w sprawie dokończenia bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli – ...