Za inicjatywą skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec na rzecz Nord Stream 2 głosowało 83 posłów, przeciw było 556, a 1 wstrzymał się od głosu. Deputowanych nie przekonała argumentacja Alternatywy dla Niemiec, że Nord Stream 2 leży w interesie Niemiec i Europy, wpisując się w docelowy trójkąt polityki energetycznej. A tym samym przyczyniając się do realizacji celów: przystępności cenowej, ochrony środowiska i bezpieczeństwa dostaw w sektorze energetycznym.
Budowa Nord Stream 2/Bloomberg
W pakiecie propozycji wsparcia Nord Stream 2 znalazły się zapisy o dokończeniu budowy rosyjskiego gazociągu i ochronie prywatnych inwestycji poprzez zakup statków do układania rur. A także przepisy o wspieraniu eksploatacji gazociągu, zapis o ochronie przed ograniczaniem wolności politycznej RFN poprzez sankcje innych państw (czyli amerykańskie).
W trakcie dyskusji przeważały głosy, że nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych decyzji dotyczących dalszej budowy gazociągu – podkreśla agencja Unian. Do ukończenia Nord Stream 2 pozostało położenie 160 km rury w duńskiej strefie. Budowała stoi od grudnia 2019 r. Wtedy Biały Dom wprowadził pierwsze sankcje, które wymusiły wycofanie się z inwestycji głównego wykonawcy – szwajcarskiej spółki Allseas.
Joe Biden, zwycięzca wyborów prezydenckich w USA/AFP