PGNiG zwiększy wydobycie w Norwegii

Oil platform/Bloomberg

Koncern ma umowę na zakup udziałów w dwóch kolejnych złożach gazu na Morzu Północnym. Dzięki nim w przyszłym roku chce zwiększyć wydobycie w Norwegii do 0,9 mld m sześc.

 

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna od PGNiG zawarła umowę z firmą A/S Norske Shell, w wyniku której pozyska udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjørn i Valemon znajdujących się na Morzu Północnym. W pierwszym z nich kupuje 6,45 proc. udziałów, a w drugim 3,225 proc. Dodatkowo nabędzie udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z tych złóż. Wartości umowy nie podano.

W obu złożach dominującym surowcem jest błękitne paliwo. PGNiG Upstream Norway szacuje, że dzięki właśnie podpisanym umowom oraz niedawno nabytym udziałom w złożu Gina Krog, w 2021 r. zwiększy średnią dzienną produkcję węglowodorów (łącznie ropy i gazu) o ok. 30 proc. w stosunku do pierwotnych prognoz. Tym samym wydobycie w całym przyszłym roku ma sięgnąć 0,9 mld m sześc. Pierwotnie szacowano, że będzie to 0,7 mld m sześc. Co więcej zgodnie z szacunkami spółki, w latach 2023-28, a więc już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, oba kupowane złoża będą dostarczać firmie średnio ok. 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG

– To nasza kolejna transakcja na Norweskim Szelfie, która jest konsekwentną realizacją strategii grupy kapitałowej PGNiG. Służy dywersyfikacji dostaw gazu i poprawia bezpieczeństwo energetyczne Polski w oparciu o nasze własne zasoby – mówi cytowany w komunikacie prasowym Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Dodaje, że podobnie jak w przypadku wcześniejszej tegorocznej transakcji, gdzie koncern zwiększył zaangażowanie w złożu Gina Krog, tak i ta akwizycja przełoży się na natychmiastowy i znaczący wzrost wydobycia, co będzie mieć pozytywny wpływ na wyniki grupy.

Do finalizacji umowy z A/S Norske Shell konieczne jest jeszcze uzyskanie odpowiednich zgód od norweskiej administracji naftowej i fiskalnej. W wyniku zawartych transakcji PGNiG Upstream Norway zwiększy portfel posiadanych koncesji do 32. Koncern informuje, że intensyfikacja akwizycji złóż mająca miejsce w ostatnich czterech latach pozwoliła firmie zwiększyć zasoby gazu i ropy z 80 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) do ponad 200 mln boe obecnie.

PGNiG Upstream Norway wydobywa już ropę i gaz z siedmiu złóż. Są to: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Aerfugl. Z kolei prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach. Chodzi o: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Aerfugl Outer oraz Shrek.

Platforma wydobywcza na Morzu Północnym/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unia otwiera drzwi dla słońca z Chin. Koniec z cłami

Komisja Europejska nie przedłuży zaporowych ceł na baterie słoneczne z Chin. Czy to tylko ...

PGE ma kredyt z EBI na 2 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dwie umowy kredytowe na łączną kwotę ...

Nowa huta miedzi emituje znikome zanieczyszczenia

To, co emitujemy do środowiska jest znikome, w stosunku do tego, co było – ...

Pierwsza ropa z USA sprzedana!

Teksańska Enterprise Products jako pierwsza amerykańska firma podpisała kontrakt na eksport ropy, po zdjęcie ...

Powstaną największe magazyny OZE – lokalizacja to niespodzianka

Będą tak wielkie, że zmagazynowana w nich energia ze źródeł odnawialnych starczy na zaspokojenie ...

Murmańsk zamarza bez gazu

W 300 tys. Murmańsku, rosyjskim porcie nad Morzem Barentsa, temperatura spadła do minus 30 ...