Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim terytorium. I przypomniał, że to przez Bułgarię nie powstał gazociąg South Stream.
„Pomimo wielokrotnych zapewnień i próśb do rosyjskiej strony, by zapewnić dostawy naszego gazu przez Turcję do Bułgarii, widzimy, że strona bułgarska, jakby to nie brzmiało smutno i dziwnie, celowo opóźnia realizację projektu na swoim terenie” – cytuje prezydenta Rosji agencja Prime.
Czytaj także: Turecki Potok jest gotowy
Putin w środę spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucicem. Serbowie już kończą budowę swojego odcinka przedłużenia Tureckiego Potoku do Europy Południowej. Rura prowadzi od granicy z Bułgarią do granicy z Węgrami. Jednak bez bułgarskiego odcinka cała inwestycja będzie niepotrzebną stratą dużych pieniędzy. Stąd zdenerwowanie rosyjskiego prezydenta.
Putin przypomniał, że przez Bułgarię Gazprom musiał wycofać się (grudzień 2014 r. -red.) z dopiętej już i rozpoczętej budowy potężnego gazociągu South Stream (koncern stracił na tym co najmniej 5 mld dol.-red). Wtedy Bułgaria zastopowała inwestycję pod naciskiem Brukseli.
Teraz też Putin podejrzewa, że Bułgarzy działają tak wolno pod „naciskiem zewnętrznym”.
– Jeżeli bułgarskie władze tego nie chcą, to znajdziemy inne drogi realizacji naszych możliwości na południu Europy – zapewnił prezydent Rosji.
Serbowie za swoją lojalność już zostali nagrodzeni. Strony uzgodniły zwiększenie mocy znajdujących się na terenie podziemnych magazynów gazu z 750 mln m3 do 2 mld m3. Putin zapewnił też, że możliwy jest udział Serbii w tranzycie rosyjskiego gazu Tureckim Potokiem. A to oznacza wpływy z opłat tranzytowych do budżetu Serbii.
Strona serbska jest zadowolona, że będzie miała rosyjski gaz, nawet jeżeli Rosja i Ukraina nie dogadają się w sprawie tranzytu (dotąd Serbia otrzymywała rosyjski surowiec idący tranzytem przez Ukrainę – red).
Putin podkreślił, że Rosja jest gotowa do kontynuacji przesyłu gazu przez Ukrainę. Jednak stawiane teraz warunki przez Kijów są, zdaniem Putina, nie do przyjęcia. Prezydent nie wspomniał o podobnie nie do przyjęcia warunkach Moskwy.
– Analizujemy teraz czy bez ukraińskiego tranzytu będziemy w stanie zwiększyć przesył gazu do Europy – przyznał rosyjski prezydent.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.