Wkrótce PGNiG rusza z poszukiwaniami w Emiratach

Adobe Stock

Zależna Geofizyka Toruń wykona badania geofizyczne na tzw. bloku nr 5 w emiracie Ras al-Chajma. Prace potrwają od grudnia do końca lutego 2020 r.

PGNiG rozpoczyna prace poszukiwacze w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W pierwszym etapie koncern chce wykonać tam badania geofizyczne w technice trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Prace mają rozpocząć się w grudniu.

– To zasadniczy moment dla naszej działalności w ZEA, a więc w regionie, który odgrywa wiodącą rolę w wydobyciu węglowodorów w skali światowej. Badania pozwolą oszacować potencjał zasobowy koncesji oraz wskazać najlepsze miejsca do prowadzenia prac wiertniczych – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z kolei Nishant Dighe, dyrektor generalny RAK Gas LLC i dyrektor generalny Urzędu ds. Ropy Naftowej w Ras al-Chajma, zauważa że przygotowanie badań na tzw. bloku nr 5 wymagało intensywnego planowania i projektowania, a ich początek stanowi kamień milowy wspólnej strategii identyfikacji zasobów ropy i gazu w tej wciąż słabo rozpoznanej części ZEA. – Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie nowoczesnych metod sejsmiki trójwymiarowej pozwoli odkryć obiecujące struktury geologiczne, w których w przyszłości zostaną wykonane odwierty poszukiwawcze za ropą i gazem – mówi Dighe.

Czytaj także: PGNiG poszuka złóż ropy i gazu w ZEA

Badania geofizyczne przeprowadzi Geofizyka Toruń, firma z grupy PGNiG.  Jest to podmiot, który już prowadził tego typu prace na zlecenie czołowych koncernów wydobywczych m.in. Eni, Shella, Totala i OMV. W naszym kraju Geofizyka Toruń wykonała największe trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne w Europie dokumentujące budowę geologiczną obszaru o powierzchni 1280 km kw.

Badania geofizyczne w Ras al-Chajma potrwają do końca lutego 2020 r. Opracowanie i analiza pozyskanych danych sejsmicznych ma się z kolei zakończyć w IV kwartale przyszłego roku. Na podstawie uzyskanych informacji PGNiG ma zdecydować o dalszych działaniach na obszarze posiadanej koncesji. Otrzymane przez giełdową spółkę pozwolenie przewiduje trzy dwuletnie okresy poszukiwawcze z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie 30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych PGNiG ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji.

PGNiG wygrało przetarg na koncesję w Ras al-Chajma w grudniu 2018 r. W styczniu tego roku podpisało porozumienie o poszukiwaniu i podziale produkcji z Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK Gas LLC. Za działalność PGNiG na terenie emiratu odpowiada specjalnie w tym celu utworzony oddział z siedzibą w Ras al-Chajma.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom sprzedaje gaz sam sobie

Aby ratować malejący eksport, Gazprom sprzedał miliard metrów sześciennych gazu swojemu bankowi. I dodał ...

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Szymczak: Ciepłownictwo efektywnie walczy ze smogiem

Ciepłownictwo jest bardzo racjonalnym i efektywnym narzędziem do walki z niską emisją. Z punktu ...

Orlen Upstream łączy się z Orlen Upstream International

Zgromadzenie wspólników Orlen Upstream, spółki zależnej PKN Orlen utworzonej do poszukiwań i wydobycia ropy ...

Murmańsk zamarza bez gazu

W 300 tys. Murmańsku, rosyjskim porcie nad Morzem Barentsa, temperatura spadła do minus 30 ...

Jest jeszcze szansa dla polskich łupków

Stosunkowo małym kosztem można kontynuować poszukiwania. Od ponad dwóch lat nie wykonano w Polsce ...

PAK straszy upadłością

Zarząd ZE PAK przesłał do mediów oświadczenie, w którym komentuję uwarunkowania zewnętrzne, które wpłynęły ...