Wkrótce PGNiG rusza z poszukiwaniami w Emiratach

Adobe Stock

Zależna Geofizyka Toruń wykona badania geofizyczne na tzw. bloku nr 5 w emiracie Ras al-Chajma. Prace potrwają od grudnia do końca lutego 2020 r.

PGNiG rozpoczyna prace poszukiwacze w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W pierwszym etapie koncern chce wykonać tam badania geofizyczne w technice trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Prace mają rozpocząć się w grudniu.

– To zasadniczy moment dla naszej działalności w ZEA, a więc w regionie, który odgrywa wiodącą rolę w wydobyciu węglowodorów w skali światowej. Badania pozwolą oszacować potencjał zasobowy koncesji oraz wskazać najlepsze miejsca do prowadzenia prac wiertniczych – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z kolei Nishant Dighe, dyrektor generalny RAK Gas LLC i dyrektor generalny Urzędu ds. Ropy Naftowej w Ras al-Chajma, zauważa że przygotowanie badań na tzw. bloku nr 5 wymagało intensywnego planowania i projektowania, a ich początek stanowi kamień milowy wspólnej strategii identyfikacji zasobów ropy i gazu w tej wciąż słabo rozpoznanej części ZEA. – Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie nowoczesnych metod sejsmiki trójwymiarowej pozwoli odkryć obiecujące struktury geologiczne, w których w przyszłości zostaną wykonane odwierty poszukiwawcze za ropą i gazem – mówi Dighe.

Czytaj także: PGNiG poszuka złóż ropy i gazu w ZEA

Badania geofizyczne przeprowadzi Geofizyka Toruń, firma z grupy PGNiG.  Jest to podmiot, który już prowadził tego typu prace na zlecenie czołowych koncernów wydobywczych m.in. Eni, Shella, Totala i OMV. W naszym kraju Geofizyka Toruń wykonała największe trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne w Europie dokumentujące budowę geologiczną obszaru o powierzchni 1280 km kw.

Badania geofizyczne w Ras al-Chajma potrwają do końca lutego 2020 r. Opracowanie i analiza pozyskanych danych sejsmicznych ma się z kolei zakończyć w IV kwartale przyszłego roku. Na podstawie uzyskanych informacji PGNiG ma zdecydować o dalszych działaniach na obszarze posiadanej koncesji. Otrzymane przez giełdową spółkę pozwolenie przewiduje trzy dwuletnie okresy poszukiwawcze z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie 30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych PGNiG ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji.

PGNiG wygrało przetarg na koncesję w Ras al-Chajma w grudniu 2018 r. W styczniu tego roku podpisało porozumienie o poszukiwaniu i podziale produkcji z Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK Gas LLC. Za działalność PGNiG na terenie emiratu odpowiada specjalnie w tym celu utworzony oddział z siedzibą w Ras al-Chajma.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

KGHM buduje pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0

KGHM ZANAM rozpoczął budowę jedynej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. W ...

PGNiG kupiło udziały w norweskim złożu

Polski koncern za 220 mln USD nabył 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. ...

Wiatraki na Bałtyku wyzwoliłyby potencjał firm

Polski przemysł stoczniowy i około stoczniowy zabiega o ustalenie długofalowej i stabilnej perspektywy rozwoju ...

Polenergia rozwija potencjał zielonej energii

Po udanym 2018 r. Polenergia kontynuuje inwestycje w nowe moce wytwórcze. Rozbuduje też sieć ...

Zmiany w energetyce wymusi ekonomia

Koszty produkcji prądu z OZE spadają, a z węgla rosną. To musi skończyć się ...