Gaz-System podpisał z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) umowę na dofinansowanie inwestycji polegającej na wybudowaniu gazociągu Baltic Pipe, który docelowo ma połączyć Polskę z norweskimi złożami błękitnego paliwa. Maksymalne wsparcie wyniesie 215 mln euro, czyli około 920 mln zł według obecnego kursu NBP. Pieniądze będą przeznaczone na budowę gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację krajowego systemu przesyłowego.
Bloomberg
Według Tomasza Stępnia, prezesa Gaz-Systemu uzyskanie kolejnego dofinansowania potwierdza, że Baltic Pipe jest bardzo ważny nie tylko dla Polski, ale i całej wspólnoty. – Z punktu widzenia naszego kraju połączenie gazowe między Polską a Danią ma wymiar strategiczny – jest ono potrzebne do dywersyfikacji dostaw. Jednak inwestycja jest korzystna również dla UE, której zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i wzroście konkurencyjności europejskiego rynku gazu – mówi cytowany w komunikacie prasowym Stępień.
CZYTAJ TAKŻE:UE wspiera Baltic Pipe
Podpisana umowa, to konsekwencja decyzji Komisji Europejskiej podjętej w styczniu tego roku. Wcześniej, bo w latach 2017 – 2018, wspólnota wsparła finansowo również prace projektowe w maksymalnej wysokości około 51,45 mln euro (220 mln zł). Z kolei w ramach konkursu przeprowadzonego w 2015 r. projekt otrzymał dotację w maksymalnej wysokości 400 tys. euro na realizację studium wykonalności. Tym samym łączna kwota pieniędzy wydatkowanych przez UE na Baltic Pipe wyniesie maksymalnie 266,77 mln euro (1,14 mld zł).