Amerykanie nie zatrzymają Nord Stream-2

Bloomberg

Biały Dom przyznał, że jak dotąd nie udało się stronie amerykańskiej przekonać Unii, a szczególnie Niemców, do rezygnacji z budowy Nord Stream-2. Ale rozmowy będą kontynuowane.

W środę w komitecie spraw zagranicznych Senatu USA odbyły się wysłuchania dotyczące rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2 i starań Białego Domu, by gazociąg nie powstał. Mike Pompeo sekretarz stanu przyznał, że jak dotąd nie udało się przekonać partnerów z Unii, by tego projektu nie wspierali. Szczególną uwagę Pompeo zwrócił na postawę Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

– Zrobiliśmy wszystko co można, by przekonać Europejczyków, w pierwszej kolejności Niemców, by nie budować Nord Stream-2. Ale na dziś sukcesu tutaj nie ma. Sądząc po wszystkim, Niemcy są skoncentrowane na tym, by kontynuować budowę gazociągu. Pracujemy z nimi nad tym, by znaleźć sposób zapewnienia dostaw gazu przez Ukrainę – mówił senatorom sekretarz.

Mike Pompeo, U.S. secretary of state/Bloomberg

– Zrobiliśmy wszystko co można, by przekonać Europejczyków, w pierwszej kolejności Niemców, by nie budować Nord Stream-2. Ale na dziś sukcesu tutaj nie ma. Sądząc po wszystkim, Niemcy są skoncentrowane na tym, by kontynuować budowę gazociągu – powiedział senatorom sekretarz stanu Mike Pompeo.

Tymczasem Gazprom nie zwalnia tempa i w czwartek ogłosił, że gotowe jest 1000 km gazociągu. To 40 proc. całej inwestycji.
„Na dnie Bałtyku w wodach Finlandii, Szwecji i Niemiec leży już 1000 km Gazociągu Północnego−2” – głosi komunikat koncernu.

CZYTAJ TAKŻEDania nie puści Nord Stream-2

Gazprom wciąż nie ma zgody Danii na przejście inwestycji przez duńskie wody. Jeżeli jej nie dostanie, to będzie musiał obejść duński obszar czyli dodatkowo położyć ok. 40 km rur. Inwestycja ma być gotowa do końca tego roku. Rosjanie zapewniają, że pomimo braku zgody Danii oraz nowych wymogów postawionych przez zmiany w Dyrektywie Gazowej Unii, zdążą na czas.

Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Lotosie rośnie przerób i spada wydobycie

W ubiegłym roku gdański koncern wyprodukował i sprzedał więcej paliw płynnych ale jednocześnie zanotował ...

MPiT ostrzega: sprzedawcom prądu grozi fala bankructw

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, kierowane przez Jadwigę Emilewicz, skrytykowało rozwiązania zaproponowane przez  ministra energii ...

Zagranica pochłania rosyjski gaz

Europa zwiększa import rosyjskiego gazu. Wśród liderów większych zakupów jest też Polska. Gazprom poinformował, ...

Droga ropa wpłynie na wyniki spółek

Część specjalistów prognozuje spadek marż rafineryjnych. W ocenie innych marże nadal będą wysokie. Najwyższe ...

Putin: Będziemy współdziałać z OPEC

Prezydent Rosji jest zdania, że jeżeli dojdzie do przedłużenia decyzji o zamrożeniu wydobycia ropy, ...

PKN Orlen inwestuje w Czechach

Zależny Unipetrol rozpoczął budowę instalacji polietylenu w Litvinovie. Koszt jej budowy wyniesie 5,76 mld ...