Amerykanie nie zatrzymają Nord Stream-2

Bloomberg

Biały Dom przyznał, że jak dotąd nie udało się stronie amerykańskiej przekonać Unii, a szczególnie Niemców, do rezygnacji z budowy Nord Stream-2. Ale rozmowy będą kontynuowane.

W środę w komitecie spraw zagranicznych Senatu USA odbyły się wysłuchania dotyczące rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2 i starań Białego Domu, by gazociąg nie powstał. Mike Pompeo sekretarz stanu przyznał, że jak dotąd nie udało się przekonać partnerów z Unii, by tego projektu nie wspierali. Szczególną uwagę Pompeo zwrócił na postawę Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

– Zrobiliśmy wszystko co można, by przekonać Europejczyków, w pierwszej kolejności Niemców, by nie budować Nord Stream-2. Ale na dziś sukcesu tutaj nie ma. Sądząc po wszystkim, Niemcy są skoncentrowane na tym, by kontynuować budowę gazociągu. Pracujemy z nimi nad tym, by znaleźć sposób zapewnienia dostaw gazu przez Ukrainę – mówił senatorom sekretarz.

Mike Pompeo, U.S. secretary of state/Bloomberg

– Zrobiliśmy wszystko co można, by przekonać Europejczyków, w pierwszej kolejności Niemców, by nie budować Nord Stream-2. Ale na dziś sukcesu tutaj nie ma. Sądząc po wszystkim, Niemcy są skoncentrowane na tym, by kontynuować budowę gazociągu – powiedział senatorom sekretarz stanu Mike Pompeo.

Tymczasem Gazprom nie zwalnia tempa i w czwartek ogłosił, że gotowe jest 1000 km gazociągu. To 40 proc. całej inwestycji.
„Na dnie Bałtyku w wodach Finlandii, Szwecji i Niemiec leży już 1000 km Gazociągu Północnego−2” – głosi komunikat koncernu.

CZYTAJ TAKŻEDania nie puści Nord Stream-2

Gazprom wciąż nie ma zgody Danii na przejście inwestycji przez duńskie wody. Jeżeli jej nie dostanie, to będzie musiał obejść duński obszar czyli dodatkowo położyć ok. 40 km rur. Inwestycja ma być gotowa do końca tego roku. Rosjanie zapewniają, że pomimo braku zgody Danii oraz nowych wymogów postawionych przez zmiany w Dyrektywie Gazowej Unii, zdążą na czas.

Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE ma kredyt z EBI na 2 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dwie umowy kredytowe na łączną kwotę ...

OZE: podatkowa kwadratura koła

Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii przywracająca z początkiem 2018 r. niższe daniny dla ...

Francuzi podkładają nogę Gazpromowi

Po raz pierwszy zachodni koncern dostarczy Ukrainie gaz bezpośrednio. Gigant Engie (Gaz de France) ...

USA: Gazów cieplarnianych nie przybędzie

Amerykanie zapewniają, że ich sektor energetyczny przez najbliższe 30 lat nie zwiększy emisji szkodliwych ...

Azerski gaz dotarł do Turcji

W sobotę pierwszy gaz z Azerbejdżanu dotarł Południowym Korytarzem Gazowym do Turcji. To pierwszy ...

Rosja ustępuje Exxonowi

Moskwa zawrze ugodę z koncernem ExxonMobil i zwróci nadpłacone przez Amerykanów podatki. Amerykanie pozwali ...