Dania nie puści Nord Stream-2

Seamless steel pipes for use in oil and gas pipelines/Bloomberg

Gazociąg Gazpromu nie przejdzie przez duńskie wody. Kopenhaga po raz drugi odmówiła zgody. Tym razem na trasę alternatywną.

„Mamy dziś dobre wieści z Danii. Narodowa Agencja Energetyczna odmówiła zgody na alternatywną trasę Nord Stream-2” – poinformował na portalu społecznościowym ukraiński Naftogaz. Skomentował to także prezes koncernu Andrij Kobolew: „Ta decyzja projektu (Nord Stream-2) nie zabije; na razie… Tym niemniej trzeba znów szukać nowej trasy, a Bałtyk nie jest taki wielki, natomiast chętnych, by coś tam w dnie zakopać czy poprowadzić, nie brakuje”.

Andriy Kobolyev, chief executive officer of NAK Naftogaz Ukrainy, Bloomberg

„Ta decyzja projektu (Nord Stream-2) nie zabije; na razie… Tym niemniej trzeba znów szukać nowej trasy, a Bałtyk nie jest taki wielki, natomiast chętnych, by coś tam w dnie zakopać czy poprowadzić, nie brakuje” – stwierdził prezes Naftogazu Andrij Kobolew

Ukraińskim informacjom zaprzecza operator projektu – zarejestrowana w Szwajcarii spółka Gazpromu – Nord Stream 2 AG: „Agencja Energetyczna Danii (DEA) nie odrzuciła żadnego z naszych dwóch wniosków o zgodę (na budowę gazociągu -red), oba pozostają w mocy” – potwierdził przedstawiciel spółki dla agencji Nowosti.

CZYTAJ TAKŻE: Nord Stream 2 stanie w połowie drogi?

Duńczycy na razie nie opublikowali oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Fakty są takie, że Rosjanie mają zgody do przejścia inwestycji przez wody terytorialne Niemiec, Finlandii i Szwecji, ale nie Danii. Pierwszy wniosek Nord Stream 2 AG złożył w Kopenhadze w kwietniu 2017 r. Duńskie władze w listopadzie 2017 r uchwaliły prawo, które pozwała nie dać zgody na inwestycje na swoich wodach.

Duńczycy nie odpowiedzieli na ten wniosek, dlatego w sierpniu 2018 r, kiedy przygotowania do inwestycji były już zaawansowane, Gazprom złożył drugi wniosek. „Na podstawie wyników badań, oceny inżynieryjnej i ekologicznej przeprowadzonej w ostatnich miesiącach, została wytyczona alternatywna trasa o długości 175 km na północny-zachód od Bornholmu. Przecina ona jedynie strefę ekonomiczną Danii” – podkreślają Rosjanie. Nowa trasa jest o 36 km dłuższa od starej, ale operator zapewnia, że koszt gazociągu (ok.9,5 mld euro) się przez to nie zmieni.

Bloomberg

Dwa dni temu Nord Stream 2 AG zaprosił i zawiózł kilkudziesięciu dziennikarzy z najważniejszych mediów Europy na niemiecki brzeg, gdzie dwie nowe nitki wychodzą z morza. Tam dziennikarze mogli obejrzeć jak część lądowa gazociągu jest łączona (spawana) z częścią podmorską.
Spółka poinformowała, że gotowa jest jedna trzecia (800 km) gazociągu z liczącej 2400 km trasy (łącznie dwie nitki po 1200 km).

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom popiera sprzeciw Danii wobec Nord Stream 2

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wzrośnie popyt na gaz i zmaleje na ropę

BGK szacuje, że w długim okresie na światowych rynkach będzie spadało zużycie ropy. Z ...

Rosja zamraża ceny paliw

Aby powstrzymać wzrost cen na rosyjskich stacjach benzynowych, Kreml poszedł na układ z producentami. ...

Nowoczesne rozwiązania dla branży gazowniczej na Targach Kielce

W ubiegłym tygodniu zakończyły się IX Targi Techniki Gazowniczej Expo-Gas. W trwającej od 26 ...

Atom przestał być priorytetem rządu

Władze nie hamują programu jądrowego, ale też go nie przyspieszają. Pod koniec ubiegłego tygodnia ...

Statoil bije Gazprom na Litwie

Norweski koncern dostarczy w tym roku 60 proc. gazu potrzebnego Litwie. Rosyjski Gazprom stracił ...

Bank Światowy udzielił Ukrainie gwarancji kredytowych na zakup gazu

Rada Dyrektorów Banku Światowego (BŚ) zatwierdziła gwarancje pożyczkowe w wysokości 500 mln dolarów dla ...