Poinformował o tym Parwiz Szachbazow minister energetyki Azerbejdżanu podczas konferencji prasowej podsumowującej  środowe posiedzenie Rady Konsultacyjnej Południowego Korytarza Gazowego (PKG) w Baku. Jak informuje azerska agencja Trend, w spotkaniu wzięli udział ministrowie energetyki krajów-uczestników projektu PKG (Azerbejdżan, Gruzja, Turcja, Grecja) a także Turkmenistan – posiadacz czwartych pod względem zasobności złóż gazu ziemnego na świecie. Dołączenie tego kraju do projektu znacznie zwiększyłoby możliwości przesyłu gazu systemem trzech gazociągów PKG.

Obecny był też prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i Gunther Oettinger unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich. Podkreślił on wagę dla Wspólnoty realizowanego projektu. – Musimy różnicować rynek dostaw gazu, a PKG jest tu nową strategiczną trasą – powiedział Oettinger. Dodał, że  w planach jest podwojenie mocy przesyłowej korytarza do 20-25 mld m3. Na azerskim złożu Szach Deniz, które jest podstawowym źródeł gazu dla PKG, rozpoczęły się dostawy gazu do Turcji. Ceremonia uruchomienia I etapu PKG odbyła się w maju 2018 r  w Baku. Komisarz liczy, że ostatnia składowa PKG Gazociąg Trans-adriatycki (TAP) z Turcji do granicy z Grecją zostanie oddany zgodnie z harmonogramem na przełomie 2019/2020 r.

Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dociera do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy – liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku. Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Albania już wyraziła chęć korzystania z gazu z PKG. Turcja i Włochy zakontraktowały już po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3.
Niedawno Gazprom zapowiedział, że rozważa rozbudowę gazociągu Turecki Potok o dwie nowe nitki.
Miałyby być przeznaczone na zaopatrzenie w gaz południa Europy, w tym krajów bałkańskich. Projekt poparła Bułgaria i Serbia.