Koncern Total został nowym dostawcą gazu skroplonego dla Litwy. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego sąsiada.
Lietuvos energijos tiekimas (LET) podpisał umowę zakupu gazu z francuskim Total Gas&Power Limited, informuje portal Delfi.
– Dostawy LNG Total zróżnicują gazowy portfel Lietuvos energijos tiekimas i pozwolą zapewnić klientom atrakcyjne ceny i pewne zaopatrzenie – oświadczył Mantas Mikalajunas dyrektor generalny LET.
Pierwszy gazowiec pojawi się przy terminalu LNG w Kłajpedzie w lipcu. Moc przerobowa (re-gazyfikacji) litewskiego pływającego terminalu Independance wynosi 2,9 mln ton. Strony nie podały ani wartości kontraktu, ani wielkości zakupów.
LET ma długoterminową umowę na dostawy gazu z norweską firmą Equinor (d. Statoil); kupuje też gaz od Gazpromu na rynku transakcji krótkoterminowych; ma też umowę z amerykańskich Cheniere. Litwini także korzystają z podziemnych zbiorników gazu na Łotwie w Incukalns.
Litwa jako pierwsza z byłych państw postkomunistycznych miała u siebie terminal LNG, w czym ogromny wkład miał ówczesny minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz. Inwestycja, którą wraz ze zbudowanym w Korei gazowcem Independance i potrzebnymi gazociągami ocenia się na 700 mln euro, ruszyła w połowie 2013 r, a gotowa była do końca 2014 r. Gaz skroplony zaczęła odbierać w styczniu 2015 r. Pierwszym dostawca był Statoil. Litwa jako pierwsza w Unii podpisała też pierwszą umowę na gaz z amerykańską firmą Cheniere.
Total jest drugim co do wielkości dostawcą LNG na świecie; na 10 proc. rynku. Francuska grupa do 2020 r powinna rocznie mieć w portfelu kontrakty na dostawy 40 mln ton rocznie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.