Nord Stream-2 szuka pieniędzy

Bloomberg

Należąca do Gazpromu spółka rozbudowując gazociąg północny potrzebuje około 6 mld euro na dokończenie budowy. Trwa szukanie kredytodawców.

– Prowadzimy rozmowy z kredytowymi agencjami eksportowymi. Liczymy, że otrzymamy około 6 mld euro – zapowiedział Paul Corcoran dyrektor finansowy Nord Stream 2 AG podczas odbywającej się w Wiedniu XII Europejskiej Konferencji Gazowej.
W minionym tygodniu Gazprom ogłosił, że zbudował już 20 proc. podmorskiej części gazociągu. Cała inwestycja jest szacowana na 10 mld euro, ale eksperci mówią o 15 mld euro. Rosjanie wciąż nie mają zgody Danii na przejście rur przez duńskie wody. Jeżeli jej nie otrzymają to trasa się wydłuży, a koszty wzrosną.
W 2017 r pięć zachodnich firm – Wintershall, Uniper (Niemcy), OMV (Austria), Shell (brytyjsko-holenderski), Engie (Francja) wsparło Gazprom pożyczkami po 324 mln euro – każda czyli w sumie 1,62 mld euro. Dalsze kredytowanie przystopowało zagrożenie projektu amerykańskimi sankcjami.

Do zawarcia porozumienia o finansowaniu gazociągu zmusiła Gazprom i jego partnerów decyzja polskiego UOKiK z 19 lipca 2016 r. Wtedy to polski urząd przedstawił swoje zarzuty wobec utworzeniu join venture mającego na celu budowę Nord Stream-2.
Strona polska podnosiła, że rozbudowa gazociągu bije w konkurencyjność rynku gazu, na którym Gazprom już ma pozycję dominującą. Gazociąg miałby zostać powiększony do mocy przesyłowej 110 mld m3 gazu rocznie. To dwie trzecie tego co Gazprom w 2015 r sprzedał na rynku europejskim. Nord Stream-2 praktycznie oznacza koniec tranzytu gazu w Rosji do Europy Zachodniej przez Ukrainę. Umowa tranzytowa wygasa z końcem tego roku.
Dlatego Gazprom szuka pieniędzy na międzynarodowych rynkach. W końcu lutego 2018 r wyemitował pięcioletnie obligacje we frankach szwajcarskich na kwotę 750 mln franków oprocentowane 1,45 proc. rocznie.
Aleksiej Miller prezes Gazpromu zapowiedział, że w tym roku koncern zainwestuje w Nord Stream-2 53,2 mld rubli. To o 50 mld rubli mniej niż w 2018 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjski gaz będzie droższy

W tym roku unijni klienci Gazpromu zapłacą za surowiec średnio o blisko 14 proc. ...

Ponad 107,7 mln euro wsparcia na budowę gazociągu Polska-Słowacja

Ponad 107,7 mln euro z unijnego programu Łącząc Europę (CEF) trafi na budowę interkonektora ...

#RZECZoBiznesie: OZE czy węgiel?

Tematem na czasie jest wielki projekt ratowania polskich kopalni węgla. Czy słusznie? Czy powinniśmy ...

Andrzej Sikora – Wpływ upałów na sektor energetyczny

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

ZE PAK: Decyzja w sprawie Konina nie w tym roku

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin nie podejmie ...

Przypłynie kolejny statek z gazem LNG zamówiony przez PGNiG

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Energetyczny sojusz polsko-bałtycki pod znakiem ...