Nord Stream-2 szuka pieniędzy

Bloomberg

Należąca do Gazpromu spółka rozbudowując gazociąg północny potrzebuje około 6 mld euro na dokończenie budowy. Trwa szukanie kredytodawców.

– Prowadzimy rozmowy z kredytowymi agencjami eksportowymi. Liczymy, że otrzymamy około 6 mld euro – zapowiedział Paul Corcoran dyrektor finansowy Nord Stream 2 AG podczas odbywającej się w Wiedniu XII Europejskiej Konferencji Gazowej.
W minionym tygodniu Gazprom ogłosił, że zbudował już 20 proc. podmorskiej części gazociągu. Cała inwestycja jest szacowana na 10 mld euro, ale eksperci mówią o 15 mld euro. Rosjanie wciąż nie mają zgody Danii na przejście rur przez duńskie wody. Jeżeli jej nie otrzymają to trasa się wydłuży, a koszty wzrosną.
W 2017 r pięć zachodnich firm – Wintershall, Uniper (Niemcy), OMV (Austria), Shell (brytyjsko-holenderski), Engie (Francja) wsparło Gazprom pożyczkami po 324 mln euro – każda czyli w sumie 1,62 mld euro. Dalsze kredytowanie przystopowało zagrożenie projektu amerykańskimi sankcjami.

Do zawarcia porozumienia o finansowaniu gazociągu zmusiła Gazprom i jego partnerów decyzja polskiego UOKiK z 19 lipca 2016 r. Wtedy to polski urząd przedstawił swoje zarzuty wobec utworzeniu join venture mającego na celu budowę Nord Stream-2.
Strona polska podnosiła, że rozbudowa gazociągu bije w konkurencyjność rynku gazu, na którym Gazprom już ma pozycję dominującą. Gazociąg miałby zostać powiększony do mocy przesyłowej 110 mld m3 gazu rocznie. To dwie trzecie tego co Gazprom w 2015 r sprzedał na rynku europejskim. Nord Stream-2 praktycznie oznacza koniec tranzytu gazu w Rosji do Europy Zachodniej przez Ukrainę. Umowa tranzytowa wygasa z końcem tego roku.
Dlatego Gazprom szuka pieniędzy na międzynarodowych rynkach. W końcu lutego 2018 r wyemitował pięcioletnie obligacje we frankach szwajcarskich na kwotę 750 mln franków oprocentowane 1,45 proc. rocznie.
Aleksiej Miller prezes Gazpromu zapowiedział, że w tym roku koncern zainwestuje w Nord Stream-2 53,2 mld rubli. To o 50 mld rubli mniej niż w 2018 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela analizuje program wsparcia odbiorców elektryczności

Polska może chronić wybranych odbiorców przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale musi mieć pewność, ...

Nie cała Europa zasysa gaz z Gazpromu

Eksport rosyjskiego koncernu w Europie wzrósł o ponad 11 proc. Najwięcej kupują biznesowi sojusznicy ...

Lotos powiększa sieć restauracji Subway na stacjach paliw

Grupa Lotos zamierza w tym roku powiększyć liczbę restauracji Subway działających na stacjach paliwowych ...

PGE: strata i zmiana dywidendy

Największy wytwórca energii w kraju, opierający swoją produkcję głównie na węglu, zamierza zrobić gigantyczny ...

Bałtycka koalicja przeciw Nord Stream 2

Unia prawą ręką pisze strategię energetyczną, a lewą buduje Nord Stream 2. To świadczy ...

Wolontariusze Coca-Cola podczas finału akcji „Sprzątania Świata” .

Każdy odpad to cenny surowiec

Coca-Cola zmniejsza zużycie wody i emisję CO2, angażuje się też w zbiórkę i recykling ...