Rosja importuje gaz

Adobe Stock

W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim powstał terminal LNG i podziemne magazyny na wypadek „sytuacji nadzwyczajnych”. LNG Rosjanie importowali z…Singapuru.

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od dekady. W sobotę po miesięcznym rejsie do portu w Kaliningradzie przypłynie gazowiec z transportem skroplonego gazu z Singapuru, dowiedziała się agencja Bloomberg. Gazowiec „Marszałek Wasilewskij” należy do Gazpromu, ale nie przywozi do obwodu rosyjskiego gazu.

Na początku grudnia gubernator obwodu Anton Alichanow wyjaśnił, że Kaliningrad potrzebuje zabezpieczenia swoich potrzeb gazowych w reżimie „izolowanego funkcjonowania”, oraz „jakichkolwiek wyjątkowych sytuacji”. O jakie sytuacje chodzi, urzędnik nie dodał.
Gubernator poinformowała także, że na ukończeniu jest budowa terminalu, który przyjmie importowany gaz. Terminal będzie miał moc produkcyjną nie mniejszą niż 9 mln m3 na dobę. Zostanie połączony z gazociągiem, którym re-gazyfikowany surowiec (zamieniony w terminalu z formy ciekłej na gazową), zostanie przesłany do podziemnych magazynów, także zbudowanych w tym celu.

Budowę terminalu oraz magazynów finansuje Gazprom. W listopadzie koncern poinformował, że w tym roku przeznacza na to 32 mld rubli (480 mln dol.). Rosjanie tłumaczą, że z uwzględnieniem specyfiki położenia geograficznego obwodu ( to rosyjska enklawa wewnątrz Unii ) i granicami lądowymi z Polską i Litwą, możliwość otrzymania gazu ziemnego drogą morską w postaci skroplonej, „znacznie podniesie energetyczne bezpieczeństwo” obwodu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Donald Trump wsparł rosyjską ropę

Na amerykańskich sankcjach wobec Iranu najbardziej zyskują rosyjskie koncernu naftowe. Rosyjska ropa staje się ...

Nowe otwarcie dla Warszawy

W piątek Rada UE ds. środowiska jednomyślnie wyraziła zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego przez ...

Litwa pod unijnym prądem

Republiki bałtyckie zmniejszają zależność energetyczną od Rosji. Dziś po raz pierwszy prąd popłynął między ...

Kolejny etap prac PGNiG w sprawie norweskiego złoża

Na norweskim złożu Tommeliten Alpha przystąpiono do prac związanych z wyborem rozwiązań technicznych, które będą ...

Koncerny energetyczne ruszą z inwestycjami

Budowa nowych instalacji może kosztować grubo ponad 100 mld zł. Na razie rząd skupia ...

Gazprom tnie inwestycje i pożyczki

W przyszłym roku Gazprom zainwestuje o 11 proc. mniej aniżeli w 2018 r. Koncern ...