Ignorując sankcje Total zwiększa inwestycje w Rosji

Bloomberg

Francuski koncern zwiększył swoje udziały w gazowym koncernie Novatek, objętym sankcjami Zachodu. W 19,4 proc. akcji Total zainwestował w sumie 6,8 mld dol.

– Mogę ogłosić, że jesteśmy akcjonariuszami Novateku z udziałem 19,4 proc.. Uzyskaliśmy historyczne porozumienie. (…) Wydaliśmy 6,8 mld dol. na osiągnięcie takiej pozycji w koncernie. A wartość rynkowa naszego pakietu to na dziś 9,3 mld dol..(…)Wiem, że ludzie dziś uważają, że inwestycje w Rosji są ryzykowne. Ale Total w ciągu 10 lat mógł rozpoznać tego jednego z najbardziej perspektywicznych graczy. Wiem, że u niektórych są wątpliwości, co do tego, ale ten gracz (Novatek-red.) rozwija się bardzo szybko – zapewnił Patrick Pouyanné dyrektor generalny Total podczas Dnia Inwestora w Moskwie, cytuje agencja Prime.

Francuzi rozpoczynali swoje inwestycje w Novateku w 2011 r od kupienia ponad 12 proc. akcji. Koncern jest jednym z inwestorów największych w Rosji zakładów skraplania gazu Jamal LNG, które Novatek uruchomił w końcu 2017 r na Półwyspie Jamalskim. Do dziś koncern wyeksportował już z zakładów 5 mln ton gazu skroplonego. Surowiec transportuje rosyjski lodowy gazowiec „Christophe de Margerie” (nosi imię byłego prezesa Total, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu na lotnisku Wnukowo pod Moskwą-red).

Novatek ma w projekcie 50,1 proc., Total 20 proc. podobnie jak chiński CNPC ,a Fundusz Szlaku Jedwabnego -9,9 proc.. Zakład będzie miał docelowo trzy linie produkcyjne po 5,5 mln ton każda. Projekt był niezwykle trudny w realizacji, ze względu na warunki panujące w rosyjskiej Arktyce, do której zalicza się Półwysep Jamalski. Budowa trwała pięć lat i kosztował ok. 26 mld dol.

Największym udziałowcem Novateku jest jego prezes – oligarcha Leonid Michelson (24,75 proc. akcji), drugi jest Total a trzeci objęty sankcjami zachodu oligarcha Gennadij Timczenko, który przez swoje firmy Ena Invest i Volga Group kontroluje 19,16 proc. akcji; Gazprom ma 9,9 proc.. Koncern jest notowany na moskiewskiej giełdzie oraz na parkiecie w Londynie (papiery GDR).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Łukasz Kroplewski: miliard złotych na innowacje w gazownictwie w ciągu 5 lat

W PGNiG doszliśmy do wniosku, że musimy postawić mocny akcent na innowacje – mówi ...

Gazoport ruszy z dwuletnim poślizgiem

Komercyjne dostawy skroplonego gazu LNG z Kataru do Świnoujścia będą mogły rozpocząć się najwcześniej ...

Enea udostępniła elektroniczne biuro obsługi klientów

Ok. 2,5 mln klientów firmy energetycznej Enea może już korzystać z elektronicznego biura obsługi. ...

Wlk. Brytania: dwie doby bez energii z węgla

W ostatnich dniach przez równo 55 godzin na Wyspach nie użyto do produkcji energii ...

Trudne życie odbiorcy gazu

Polscy konsumenci często nie do końca rozumieją, za co płacą i na jakich warunkach. ...

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...