Gazociąg TANAP jest gotowy

A worker watches as side-boom tractors lower welded pipe sections in a trench at the 68.5km point during the construction of the Trans Adriatic gas pipeline in Chamilo, Greece, on Thursday, Feb. 23, 2017. The Trans Adriatic Pipeline (TAP) will transport Caspian natural gas to Europe crossing Northern Greece, Albania and the Adriatic Sea coming ashore in Southern Italy to connect the Italian gas network to the Trans Anatolian Pipeline (TANAP). Photographer: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję.

– TANAP zostanie oddany do użytku 12 czerwca – poinformował dziś Berat  Albairak minister energetyki Turcji.

TANAP liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej i biegnie przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku. Wśród akcjonariuszy TANAP 51 proc. akcji ma spółka „Południowy Korytarz Gazowy”, turecki operator gazowy Botas – 30 proc., BP – 12 proc. i SOCAR  Turkey Enerji (spółka zależna azerskiego SOCAR) – 7 proc..

Projekt Południowego Korytarza jest priorytetem Brukseli od 2017 r. Gaz ze złoża azerskiego Szach Deniz przez Gruzję, Turcję i Grecję trafi, z ominięciem Rosji, do krajów Europy Zachodniej. Inwestycja składa się z trzech gazociągów i ma kosztować ok. 40 mld dol.

Południowy Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP) którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Jego budowa ruszyła w czerwcu 2015 r i ma zostać zakończona w 2019 r.

Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy. Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynie do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Całość może transportować od 16 mld m3 do 32 mld m3 rocznie.

Turcja już zakontraktowała dostawy 17 mln m3 surowca dziennie, Włochy 22 mln m3 gazu, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podpisano protokół odbioru gazoportu

Do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu brakuje już tylko taryfy regazyfikacyjnej. Pierwsze ...

Odzysk energii cieplnej na terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal LNG po rozbudowaniu będzie w stanie odbierać rocznie do 7,5 mld m3 skroplonego ...

Gazprom kontra Europa – pytania bez odpowiedzi

Przez lata Polska w swojej walce o uniezależnienie się od dyktatu Gazpromu w kwestii ...

Import prądu do Polski błyskawicznie rośnie

Od początku br. import do Polski sięgnął już ponad 7 TWh energii elektrycznej,  za ...

„Znieście regułę 10 H”. Apel branży OZE i samorządów

– Apelujemy do Rządu Polskiego o uchylenie szkodliwej dla środowiska i samorządów „reguły 10H” ...

Nieuchronność zieleni

Bez względu na rekompensaty dla firm dystrybuujących energię, a także specjalne preferencje dla energochłonnych ...