Gazprom zwiększa tranzyt gazu z powodu lodowego wiatru

Bloomberg

Gazprom zwiększył o blisko jedną czwartą tranzyt przez Ukrainę; zachodnie koncerny gwałtownie uzupełniają zapasy gazu a eksperci oczekują wzrostu cen. Wszystko przez „lodowe” prognozy dla Europy.

Nad Arktyką uformował się polarny wicher, który niedługo przygoni do Europy lodowate wiatry z Rosji. Jak przypomina agencja Bloomberg, w regionie już zaczęły rosnąć ceny prądu, gazu i węgla, bo nadciągający mróz spowoduje wzrost popytu.

– Kiedy w całej Europie jednocześnie rośnie zapotrzebowanie, rezerwy regionu w tym gazowe, wystawione są na próbę. Pogoda w następnym tygodniu sprawdzi rynki energetyczne i spowoduje wzrost cen na węgiel, prąd i gaz – prognozuje dla Bloomberga Arne Bergvik, analityk szwedzkiej firmy Scandem AB. Przypomina, że tak było w 2009 r; wtedy okazało się, że Europa ma za mało rezerw i jest niegotowa na zmianę pogody.

Silny mróz jest oczekiwany w Rosji już w tym tygodniu. W piątek w Moskwie termometry pokażą do -25 st C w dzień. Gazprom już przygotowuje się na atak zimy. W ciągu pierwszych 17 dni lutego zwiększył tranzyt gazu przez Ukrainę o 22 proc.

Zachodnie koncerny zapewniają, żę zgromadziły wystarczające zapasy w podziemnych magazynach. Zwiększone zakupy gazu w Rosji były przyczyną rekordowego eksportu gazu na teren Wspólnoty w 2017 r. Dużo więcej zaimportowali Austriacy (+39 proc.). Znacznie import zwiększyli Czesi (+27 proc.), Słowacy (23 proc.) czy Holendrzy (7,1 proc.), którzy poza Rosją i Norwegami są największym dostawcą gazu na rynek Unii (50 mln m3 rocznie). Więcej kupili też Francuzi (6,1 proc.) i Duńczycy (2,2 proc.).

Polska ma 7 magazynów gazu mogących łącznie pomieścić blisko 3 mld m3 gazu przy rocznym zapotrzebowaniu naszego kraju na poziomie 17,3 mld m3 (rok 2016). PGNiG w minionym roku kupiło za granicą 13,7 mld m3, z czego ok. 10 mld m3 – w Gazpromie.

Do 2025 r magazynów gazu w Polsce ma przybyć, tak by można było w nich przechować do 7 mld m3 surowca. Na ile dni mroźnych starczy gazu w polskich magazynach? Jeżeli są zapełnione pod korek to na 50-60 dni w zależności od tego jak silne będą mrozy

Mogą Ci się również spodobać

Figat ma odpowiadać za finanse Termiki

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PGNiG Termiki powołało wiceprezesa ds. ekonomiczno – finansowych. Na to stanowisko ...

Polska bramą dla amerykańskiego LNG

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się ...

Bułgaria wraca do budowy drugiej siłowni atomowej

Po ponad 5 latach Bułgaria wraca do budowy drugiej elektrowni atomowej. Na początku grudnia ...

Energetyka rozproszona to recepta na rosnące ceny prądu

W ostatnim roku nastąpił boom mikroinstalacji i prosumentów. Mamy już ok. 65 tys. prosumentów ...

Morawiecki: nowy blok w Kozienicach zwiększy bezpieczeństwo

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice, należącej do grupy Enea, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ...