Nie ma kompromisu z Gazpromem

Bloomberg

Bruksela zaprzecza, by osiągnięto kompromis w sprawie zarzutów o naruszenie prawa antymonopolowego przez Rosjan.

– Na razie nawet nie zbliżyliśmy się do porozumienia w danej sprawie – stwierdziła unijna komisarz ds konkurencji Margrethe Vestager, podała agencja Prime.

W październiku KE rozpoczęła rozmowy z Gazpromem o możliwym kompromisowym rozwiązaniu sporu. Odpowiedź nadesłana przez Rosjan nie zadowala Komisji Europejskiej. Dlatego zdaniem komisarz „za wcześnie, by mówić, że na koncern nie będą nałożone kary pieniężne”. Rosjanie sugerowali, że Bruksela wybierze drogę kompromisową i nie zdecyduje się na radykalne działanie, bo obawia się odcięcia od rosyjskiego surowca.

KE rozpoczęła dochodzenie wobec Rosja w sierpniu 2012 r. W kwietniu 2015 oficjalnie podała swoje zastrzeżenia co do postępowania koncernu na unijnym rynku. Chodzi o trzy praktyki monopolistyczne o stosowanie których podejrzany jest Gazprom. Koncern miał na rynkach gazowych Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji i Węgier m.in. stosować uzależnianie zniżek od udziału w rosyjskich projektach inwestycyjnych, zawyżać ceny oraz uniemożliwiać różnicowanie kierunków kupowanego gazu.

Gazprom od początku odrzucał te zarzuty i głosił swoją niewinność. W przesłanej odpowiedzi Rosjanie proponowali konsultacje z KE w celu „osiągnięcie porozumienia do przyjęcia dla obu stron”. Kara za złamanie unijnego prawa może sięgać 15 proc. rocznych przychodów koncernu w krajach, gdzie prawo zostało naruszone. A więc w wypadku Gazpromu nawet 15 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Siemens gotowy zapłacić za swoje turbiny

Niemiecki koncern jest gotowy zapłacić Rosji 150 mln euro za cztery swoje turbiny, które ...

Engie przejmie gazociągi w Brazylii

Brazylijska firma Petroleo Brasileiro (Petrobras) poinformowała władze giełdy, że konsorcjum kierowane przez francuską Engie ...

Włosi znaleźli gaz na pustyni

Koncern Eni odkrył złoża gazu na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Są częścią wielkich zasobów ...

Jesteśmy skazani na większy import prądu

Początek 2017 r. dawał nadzieje na to, że Polska z importera znów stanie się ...

Orlen inwestuje w Trzebini i Jedliczu

Koncern ruszył z budową instalacji do produkcji glikolu propylenowego oraz kupił licencję i projekt ...

Niska dywidenda z Energi

Zarząd Energi rekomenduje do podziału między akcjonariuszy 202,9 mln zł. Oznacza to wypłatę 49 ...