Siła Syberii coraz słabsza

Bloomberg

Gazprom ma kłopoty z budowanym gazociągiem do Chin. Bez pieniędzy z kasy państwa koszty będę dużo wyższe od zakładanych.

Budowany przez Gazprom gazociąg Siła Syberii do Chin utknął w pobliżu rzeki Zieja w obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jak dowiedziała się gazeta Kommersant „Gazprom zaproponował rządowi przeprowadzenie (i sfinansowanie-red) dodatkowych robót pogłębiających dno rzeki; inaczej koncern poniesie dodatkowe koszty na dostawę rur i urządzeń”.

Obecnie prąd i głębokość wody w rzece ogranicza ruch statków i przewozy towarów, które są potrzebne do robót przy gazociągu oraz dla budowanej niedaleko gazowej stacji kompresorowej. Obecnie woda ma głębokość 1,1 m – 1,3 m, co pozwala jedynie na korzystanie z małych barek, które nie dają rady przewodzić ciężkich rur i urządzeń. Pogłębienie rzeki pozwoliłoby wykorzystać statki o zanurzeniu 1,7 m.

Jednak stosunek Kremla do propozycji Gazpromu jest na razie sceptyczny. W budżecie państwa nie ma dodatkowych 250 mln rubli (15,2 mln zł) rocznie potrzebnych na pogłębienie rzeki. W sumie koszty pogłębienia miałyby wynieść 1,7 mld rubli.

Państwowy monopolista w rzecznych przewozach Rosmorreczflot, proponuje Gazpromowi wyczarterowanie za granicą dodatkowych barek o zanurzeniu do 1,3 m. Koncern nie odpowiedział na taką propozycję.

Jeżeli Gazprom nie dostanie tu państwowej pomocy, to nie wiadomo czy zdąży z gazociągiem do 2019 r, jak to zapisano w kontrakcie z chińskim CNPC. Wtedy rosyjski gaz na popłynąć do Chin. Gazociąg ma rocznie docelowo przesyłać 35 mld m3. Kontrakt został zawarty na 30 lat i kwotę ponad 420 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wenezuela miesza w ropie

Posiadacz największych zasobów czarnego złota próbuje nakłonić partnerów z OPEC do utrzymania ceny ropy ...

Total(nie) pod irańską ścianą

Francuzi będą musieli opuścić Iran, jeżeli nie dostaną specjalnej zgody USA na dalsze działania ...

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i ...

Orlen chce więcej saudyjskiej ropy

Płocka grupa szuka możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw do swoich rafinerii. Już około 30 proc. ...

Oklahoma trzęsie się po łupkowym boomie

Władze stanu wezwały spółki przeprowadzające odwierty do ograniczenia ilości wody z chemikaliami wstrzykiwanej w ...

Daniel Obajtek stanie na czele Orlenu

Dotychczasowy prezes Energi, Daniel Obajtek złożył rezygnację z funkcji. Powód? Od 6 lutego ma ...