Gazprom to ma klawe życie

Bloomberg

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne leczenie, bezpłatny wypoczynek; liczne dopłaty m.im. na dzieci i domy.

Prezes Aleksiej Miller zarobił w minionym roku 25 mln dol. (ocena Forbesa), a na członka 17-osobowego zarządu wypadło po 12,5 mln rubli miesięcznie. To 417 razy więcej niż wynosi średnia płaca w Rosji.

Jak ustaliła gazeta RBK na takie kominy płacowe składają się nie tylko pobory i bonusy, ale też świadczenia, które zostały zapisane w układzie zbiorowym na lata 2013-2015 i prawdopodobnie zostaną przedłużone na 2016-2018.

Dopłaty są w gazowym koncernie praktycznie za wszystko: np. za dopuszczenie do tajemnicy państwowej (sic!). Za osiągnięcia w pracy dostaje się dyplom i 25 tys. rubli (średnia płaca miesięczna w Rosji to 30 tys. rubli) do tego dochodzi nagroda specjalna 251 tys. rubli (15 tys. zł). Tradycyjną trzynastą pensję dostaje każdy z 430 tys. pracowników koncernu w Dniu Nafciarza. Na 23 lutego (święto Gazpromu) pracownicy administracji dostają po 168 tys. rubli. Kobiety dostają premie na 8 marca. Ci, którzy skończyli 50 lat dostają co roku premię na dzień urodzin.

Pracownicy dostają do 92 tys. rubli (5500 zł) zwrotu kosztów wypoczynku za granicą. Od tego roku tylko na terenie Rosji, Armenii i Białorusi (bo kryzys). Członkom zarządu przysługuje zwrot wszystkich kosztów leczenia, w tym stomatologiczne oraz chirurgia oczu. „W określonych przypadkach” koncern zwraca też za leczenie i rehabilitację za granicą.

Artur Szamiłow szef rady dyrektorów TopContact Executive Search podkreśla, że system bonusów top-menadżerów Gazprom w 80 proc. jest tożsamy z innymi państwowymi koncernami i bankami Rosji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Przyjaźń” będzie czysta dopiero na początku czerwca

Odsuwa się w czasie przywrócenie transportu jakościowej ropy rurociągiem „Przyjaźń”.  Dla chętnych na zanieczyszczony surowiec, ...

Płonie złoże ropy w Rosji

Dwa dni temu na syberyjskich złożach ropy Rosneft wybuchł pożar. Ognia wciąż nie ugaszono; ...

Tajemnica drożejących paliw w Rosji

Od wprowadzenia zachodnich sankcji wobec Rosji, Moskwa łata dziurawy budżet podnosząc opodatkowanie paliw. A ...

Tomasz Rogala – Jak zadbać o konkurencyjność polskiego węgla

Gościem programu Barbary Oksińskiej #PROSTOzPARKIETU był Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

OPEC obniża wydobycie

Dosłownie rzutem na taśmę kraje członkowskie OPEC zdecydowały się na obniżenie wydobycia ropy o ...

Saudyjczycy nie chcą porozumienia z Rosjanami

Rosja mięknie w warunkach pandemii, uważa za możliwe nowe porozumienie w OPEC+, o ile ...