Gazprom to ma klawe życie

Bloomberg

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne leczenie, bezpłatny wypoczynek; liczne dopłaty m.im. na dzieci i domy.

Prezes Aleksiej Miller zarobił w minionym roku 25 mln dol. (ocena Forbesa), a na członka 17-osobowego zarządu wypadło po 12,5 mln rubli miesięcznie. To 417 razy więcej niż wynosi średnia płaca w Rosji.

Jak ustaliła gazeta RBK na takie kominy płacowe składają się nie tylko pobory i bonusy, ale też świadczenia, które zostały zapisane w układzie zbiorowym na lata 2013-2015 i prawdopodobnie zostaną przedłużone na 2016-2018.

Dopłaty są w gazowym koncernie praktycznie za wszystko: np. za dopuszczenie do tajemnicy państwowej (sic!). Za osiągnięcia w pracy dostaje się dyplom i 25 tys. rubli (średnia płaca miesięczna w Rosji to 30 tys. rubli) do tego dochodzi nagroda specjalna 251 tys. rubli (15 tys. zł). Tradycyjną trzynastą pensję dostaje każdy z 430 tys. pracowników koncernu w Dniu Nafciarza. Na 23 lutego (święto Gazpromu) pracownicy administracji dostają po 168 tys. rubli. Kobiety dostają premie na 8 marca. Ci, którzy skończyli 50 lat dostają co roku premię na dzień urodzin.

Pracownicy dostają do 92 tys. rubli (5500 zł) zwrotu kosztów wypoczynku za granicą. Od tego roku tylko na terenie Rosji, Armenii i Białorusi (bo kryzys). Członkom zarządu przysługuje zwrot wszystkich kosztów leczenia, w tym stomatologiczne oraz chirurgia oczu. „W określonych przypadkach” koncern zwraca też za leczenie i rehabilitację za granicą.

Artur Szamiłow szef rady dyrektorów TopContact Executive Search podkreśla, że system bonusów top-menadżerów Gazprom w 80 proc. jest tożsamy z innymi państwowymi koncernami i bankami Rosji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom i Rosneft żegnają się z Łotwą

Koncerny utracą kontrolę nad gazowym rynkiem republiki. Ryga zaczyna wprowadzać w życie zasady Trzeciego ...

Innowacje receptą na niskie ceny

Niskie notowania surowców negatywnie wpływają na kondycję firm wydobywczych. Według Deloitte to powinno pobudzić ...

Gaz i ropa nie dały Rosji zarobić

Rosja eksportowała w minionym roku więcej ropy i gazu, ale zarobiła na tym dużo ...

Coraz bliżej rynku mocy

Podczas rozmów Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyły się 2 października 2017 r. w ...

Kamczatka dostanie terminal LNG

To wspólna inwestycja rosyjsko-japońska. Terminal morski ma zaopatrywać w rosyjski gaz rynek Azji i ...

Litwa przegrała z Gazpromem i straciła 1,5 mld euro

Gazprom nie musi zwracać Litwie 1,5 mld euro, które Wilno nadpłaciło za rosyjski gaz, ...