PGNiG inwestuje w rozbudowę gazociągów dystrybucyjnych

Post Image
Post Image

W przyszłym roku koncern rozpocznie m.in. budowę gazociągu Sandomierz–Ostrowiec Świętokrzyski oraz gazyfikację Szczawnicy i okolic Warszawy.

PGNiG, poprzez zależną Polską Spółkę Gazownictwa zajmującą się bezpośrednio dystrybucją błękitnego paliwa, planuje w przyszłym roku rozpocząć realizację przynajmniej kilka dużych projektów.

Największy, o wartości 126,4 mln zł, ma dotyczyć budowy gazociągu relacji Sandomierz–Ostrowiec Świętokrzyski. Jego realizacja potrwa do 2022 r. W podobnych terminach będzie gazyfikowany rejon Szczawnicy i gmin ościennych. Całkowita wartość tego projektu to 63,7 mln zł. W przyszłym roku ma ruszyć też budowa sieci gazowej na terenie aglomeracji warszawskiej (o wartości 20,7 mln zł) oraz gazyfikacja miasta Bielsk Podlaski (17,4 mln zł). Na razie nie wiadomo, ile wyniesie łączna wartość przyszłorocznych inwestycji, gdyż koncern nie zatwierdził jeszcze tzw. planu działalności gospodarczej.

Tegoroczne nakłady spółki PSG były określone na prawie 1,5 mld zł. Po III kwartałach zrealizowano je w wysokości 688,2 mln zł. Z tej kwoty 55 proc. przeznaczono na rozbudowę sieci dystrybucyjnej i przyłączanie nowych odbiorców, 22 proc. na modernizację sieci gazowej, a 16 proc. na zakup urządzeń pomiarowych. PSG obecne i zaplanowane inwestycje przede wszystkim finansuje ze środków własnych oraz unijnych dotacji.

Głównym celem koncernu w segmencie dystrybucji jest przyłączanie nowych odbiorców do krajowej sieci i zwiększenie ilości dystrybuowanego surowca. PSG ma dziś około 97-proc. udział w krajowej sieci dystrybucyjnej, 6,96 mln klientów i dystrybuuje 11,4 mld m sześc. gazu rocznie. Dla porównania zużycie w Polsce wynosi około 17 mld m sześc.

– PSG chce w najbliższych latach aktywnie działać na rzecz likwidacji tzw. białych plam na mapie polskiego gazownictwa. W dużej mierze gazyfikacja nowych obszarów ma się odbywać poprzez tzw. gazyfikacje wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG – twierdzi Artur Michniewicz, rzecznik prasowy PSG.

Dodaje, że spółka aktywnie współpracuje z samorządami. Do dziś podpisała 461 listów intencyjnych z gminami w sprawie gazyfikacji. Ogółem na przebudowę systemu dystrybucji gazu w Polsce chce w latach 2016–2022 wydać ponad 11 mld zł.

Po III kwartałach tego roku segment dystrybucyjny zapewnił grupie PGNiG prawie 2 mld zł zysku EBITDA. Więcej koncern zarobił tylko na wydobyciu ropy i gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka morska stanie się konkurencją węgla

W 2025 r. energia z morskich farm wiatrowych ma kosztować nie więcej niż 80 ...

Trudno o odkrycia nowych złóż ropy i gazu w Polsce

PGNiG, Lotos i Orlen walczą o utrzymanie wydobycia w Polsce przynajmniej na dotychczasowym poziomie. ...

Fiński koncern Fortum traci rating

Agencja Moody’s obniżyła ocenę fińskiej grupy energetycznej Fortum i wystawiło negatywną prognozę. To „zasługa” ...

Rząd nie ma strategii rozwoju zielonej energii

Wbrew pojawiającym się opiniom Ministerstwo Energii nie zamierza wprowadzić koszyków technologicznych do noweli ustawy ...

Statoil zachęca do dobrowolnych odejść

Norweski koncern energetyczny zachęca pracowników do dobrowolnych odejść. Każdy pracownik koncernu, który zdecyduje się ...

Konwencja podpisane, ale w życie nie weszła

Podpisana  w niedzielę Konwencja o statusie Morza Kaspijskiego wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez ...