Orlen, w ramach realizacji środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską dla jego fuzji z Lotosem, sfinalizował transakcje dotyczące sprzedaży wybranych aktywów w obszarze rafinerii, hurtu paliw i handlu paliwem lotniczym. Kupującym jest Aramco Overseas Company. W szczególności inwestor nabył 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii. Większościowy pakiet pozostanie w posiadaniu Orlenu. Aramco przejmie też 100 proc. biznesu hurtowego byłego Lotosu oraz 50 proc. udziałów w firmie BP Europa SE, która dostarcza paliwo jet na siedem polskich lotnisk.

Ponadto Orlen, Aramco i Sabic podpisały porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym, który ma być zlokalizowany w Gdańsku. Chodzi o przygotowanie studium wykonalności i analiz technicznych dla takiej inwestycji. Aramco zapewni też dostawy ropy naftowej, które pokrywają 45 proc. zapotrzebowania na ten surowiec zgłaszanego przez całą grupę Orlen.

Czytaj więcej

Ogromne zyski Orlenu. Płocki koncern zarabia jak nigdy

 „Zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu. Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że dla koncernu oznacza to nowe możliwości wzrostu, które pozwolą na dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę.

Z kolei Aramco inwestycje w Polsce traktuje jako znaczący krok w kierunku wzrostu swoich mocy rafineryjnych i petrochemicznych oraz dywersyfikacji geograficznej prowadzonej działalności. „Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream” - twierdzi Mohammed Y. Al Qahtani, starszy wiceprezydent odpowiedzialny za biznes downstream w Aramco.