- Światowe ceny gazu ziemnego spadają m.in. z powodu łagodnej zimy w regionach półkuli północnej, takich jak USA, Europa i Azja Północna - powiedział Zhi Hsin Chong, dyrektor S&P Global ds. wschodzących rynków gazu i LNG w Azji, dla stacji CNBC.
Bank Morgan Stanley prognozuje, że w nadchodzących latach nadpodaż na rynku gazu osiągnie rekordowy poziom ze względu na rozwój mocy produkcyjnych skroplonego gazu. Najnowszy przykład to inwestycja naftowego giganta arabskiego Saudi Aramco. Koncern ogłosił w środę, że zainwestuje 7,7 miliarda dolarów w rozbudowę swojego zakładu przetwarzania gazu Fadhili w Arabii Saudyjskiej. Zwiększy to moc produkcyjną z 2,5 do 4 miliardów stóp sześciennych dziennie.
Czytaj więcej
Od poniedziałku na Węgry dociera gaz ziemny z Turcji. To sposób Viktora Orbána na wymagane przez Brukselę zróżnicowanie dostaw surowca. Do tej pory rząd Viktora Orbána kupował tylko rosyjski gaz płynący tranzytem przez Ukrainę. Ta trasa od przyszłego roku przestanie istnieć.
„Aramco podpisał kontrakty na usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowlane (EPC) na projekt rozbudowy zakładu gazowniczego w Fadhili z firmami Samsung Engineering Company, GS Engineering & Construction Corporation oraz Nesma & Partners” – głosi komunikat saudyjskiego koncernu.
Dodatkowe 1,5 miliarda stóp sześciennych mocy przerobowych przyczyni się do realizacji strategii zakładającej zwiększenie produkcji gazu o ponad 60 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2021 r.