Największy eksporter ropy mocno obniżył ceny. To zasługa... elektryków

Koncern Saudi Aramco obniżył ceny ropy do poziomu najniższego od czasu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Obniżka dotyczy klientów z Azji i Europy. Ma związek ze słabym popytem, będącym skutkiem m.in. ekspansji samochodów elektrycznych w Chinach.

Publikacja: 09.12.2024 11:13

Największy eksporter ropy mocno obniżył ceny

Największy eksporter ropy mocno obniżył ceny

Foto: Bloomberg

Największy na świecie eksporter ropy poinformował, że obniżył ceny na styczeń 2025 r. dla odbiorców z Azji do najniższego poziomu od początku 2021 r., w związku ze słabym popytem ze strony swojego głównego importera – Chin.

O ile taniej trzeba zapłacić za Arab Light?

Agencja Reutera podkreśla, że sytuacja w Chinach wywiera dużą presję na rynek ropy. Państwo Środka odpowiada obecnie za około 41 proc. światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Jednak wraz z ekspansją na chińskim rynku samochodów elektrycznych, zapotrzebowanie na kopalinę gwałtownie spada. Eksperci ze Światowego Instytutu Energetycznego podali, że szczyt importu ropy przez Chiny przypadnie w 2025 r., a potem zacznie on spadać.

Czytaj więcej

Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok

Zgodnie z cennikiem dla odbiorców, Aramco obniżyło oficjalną cenę sprzedaży ropy naftowej Arab Light o 80 centów za baryłkę. To poziom o 90 centów powyżej średniej ceny benchmarku Oman/Dubaj.

Ceny sprzedaży arabskiej ropy lekkiej są na najniższym poziomie od stycznia 2021 r., kiedy pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 uderzyła w światowy popyt – jednak nadal są znacząco wyższe niż w 2020 r., jak wynika z danych Reutersa. Wtedy toczyła się ostra walka o udziały w rynku między Arabią Saudyjską i Rosją. Ta ostatnia sprzedawała najwięcej ropy na rynku europejskim – około 250 mln ton rocznie. Po agresji na Ukrainę i sankcjach Zachodu w 2022 r., rosyjskie koncerny sprzedały w Europie 76 mln ton surowca a w 2023 r. europejski import rosyjskiej ropy zmniejszył się - wedle raportu BP – do 37,5 mln ton.

OPEC+ opóźnia odejście od redukcji wydobycia

„Arabia Saudyjska obniża ceny ropy dla odbiorców w Azji bardziej niż oczekiwano po tym, jak OPEC+ opóźnił wznowienie wydobycia” – dodaje agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Koniec miesiąca miodowego Rosji i Arabii Saudyjskiej

W ubiegły czwartek odbyło się spotkanie porozumienia eksporterów ropy OPEC+, na którym podjęto decyzję w sprawie polityki naftowej sojuszu na przyszły rok. Obowiązujące kwoty ograniczonego wydobycia zostały przedłużone do końca 2026 roku. Dobrowolne ograniczenia, w wysokości 1,65 mln baryłek dziennie, w wielu krajach również pozostaną w mocy. Uczestnicy spotkania zdecydowali też o przesunięciu planowanego odejścia od dodatkowych ograniczeń, do poziomu 2,2 mln baryłek dziennie ze stycznia na kwiecień 2025 roku. OPEC+ ma całkowicie wycofać się z ograniczania wydobycia do końca 2026 r. zamiast do września 2025 r.

Reuters dodaje, że Saudi Aramco również ostro obniżyło ceny dla europejskich konsumentów, utrzymując jednocześnie ceny w USA na dotychczasowym poziomie.

Ropa
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. O ile podrożeje ropa?
Ropa
Co się wydarzyło w cieśninie Ormuz? Kolizja i pożar dwóch tankowców
Ropa
Gorąca sytuacja na Bliskim Wschodzie. Obawy o eksport ropy
Ropa
G7 radzi o pułapie na rosyjską ropę. Wiadomo, ile pieniędzy może stracić Kreml
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Ropa
Jeden przeciw sześciu. Czy sufit cenowy przyciśnie rosyjską ropę?