Normy jakości paliw zwieszone na całą zimę. Czy można palić byle czym?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wydłużyć okres odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych do 30 kwietnia 2023 r. Czy to oznacza, że będzie można palić wszystkim? Nie.

Publikacja: 24.10.2022 23:07

Normy jakości paliw zwieszone na całą zimę. Czy można palić byle czym?

Foto: Adobe Stock

Zawieszenie norm paliw stałych do końca okresu grzewczego

Resort opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Projekt jest obecnie na etapie Komisji Prawniczej.

„W związku z wprowadzonym w ramach art. 43 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacja na rynku paliw […] wydłużeniem okresu odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych z okresu 60 dni na czas oznaczony, nie dłuższy niż 24 miesiące, ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości możliwości wprowadzania do obrotu dodatkowych sortymentów paliw proponuje się zawieszenie wymagań jakościowych do dnia 30 kwietnia 2023 r.” – czytamy w uzasadnieniu.

Obecnie obowiązuje rozporządzenie w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, na podstawie którego od dnia 28 sierpnia 2022 r. przez okres 60 dni, a więc do dnia 26 października 2022 r., istnieje możliwość wprowadzania do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. W celu zapewnienia ciągłości możliwości wprowadzania do obrotu tych paliw, nowe rozporządzenie miałoby obowiązywać od 27 października 2022 r.

Czytaj więcej

PiS chce powołać Radę ds. bezpieczeństwa. Ma się zająć kluczowymi spółkami

„W zaistniałej sytuacji geopolitycznej, biorąc pod uwagę konflikt za wschodnią granicą kraju wpływający na zmianę warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, zagrażającej bezpieczeństwu energetycznemu, mając na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a także komfortu cieplnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowano projekt rozporządzenia ustanawiający odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu dodatkowych sortymentów paliw stałych z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW” – czytamy w uzasadnieniu.

Odstąpienie od norm nie oznacza paleniem czym popadnie

Czy to oznacza, że do końca okresu grzewczego będzie można palić w domowych paleniskach wszystkim? Nie. Tłumaczyło to „Rzeczpospolitej” kilka dni temu ministerstwo klimatu i środowiska.

Ministerstwo zastrzega, że uchylenie norm nie oznacza, że można palić w piecach wszystkim. Przepisy ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw zakazują wprowadzania do obrotu, z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW m.in. mułów węglowych, flotokoncentratów, węgla brunatnego, paliw niesortowanych oraz paliw, dla których nie wystawiono wymaganego świadectwa jakości. „Wydanie rozporządzenia w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, nie zmienia zakazu wprowadzania do obrotu na rynek komunalno-bytowy paliw określonych wyżej” – tłumaczy resort i podkreśla, że mimo zawieszenia norm, nadal niedopuszczalne jest spalanie odpadów na powierzchni ziemi, czy też w piecach i kotłowniach domowych. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalania odpadów.

Z przeprowadzonych przez resort szacunków danych o zużyciu energii w na dzień 31 grudnia 2020 r. w Polsce było 15 mln gospodarstw domowych, z których 34,40 proc. wykorzystywało węgiel kamienny w celach grzewczych.

Zawieszenie norm paliw stałych do końca okresu grzewczego

Resort opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Projekt jest obecnie na etapie Komisji Prawniczej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Surowce i Paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i Paliwa
Azoty mają nowy zarząd. Przed spółką wiele wyzwań
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu poznamy w najbliższych dniach. Będzie potrzebny nowy konkurs?
Surowce i Paliwa
O posady w zarządzie Azotów stara się 73 kandydatów
Surowce i Paliwa
W Polsce wydobywa się coraz mniej gazu i ropy