Zawieszenie norm paliw stałych do końca okresu grzewczego
Resort opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Projekt jest obecnie na etapie Komisji Prawniczej.
„W związku z wprowadzonym w ramach art. 43 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacja na rynku paliw […] wydłużeniem okresu odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych z okresu 60 dni na czas oznaczony, nie dłuższy niż 24 miesiące, ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości możliwości wprowadzania do obrotu dodatkowych sortymentów paliw proponuje się zawieszenie wymagań jakościowych do dnia 30 kwietnia 2023 r.” – czytamy w uzasadnieniu.
Obecnie obowiązuje rozporządzenie w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, na podstawie którego od dnia 28 sierpnia 2022 r. przez okres 60 dni, a więc do dnia 26 października 2022 r., istnieje możliwość wprowadzania do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. W celu zapewnienia ciągłości możliwości wprowadzania do obrotu tych paliw, nowe rozporządzenie miałoby obowiązywać od 27 października 2022 r.
Czytaj więcej
Nowa Rada do spraw bezpieczeństwa narodowego przejmie kontrolę nad zarządami czterech kluczowych...
„W zaistniałej sytuacji geopolitycznej, biorąc pod uwagę konflikt za wschodnią granicą kraju wpływający na zmianę warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, zagrażającej bezpieczeństwu energetycznemu, mając na względzie interes konsumentów oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a także komfortu cieplnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowano projekt rozporządzenia ustanawiający odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu dodatkowych sortymentów paliw stałych z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW” – czytamy w uzasadnieniu.