Baltic Pipe będzie droższy, ale ma być na czas

Budowa gazociągu Baltic Pipe, który ma pomóc w uniezależnieniu Polski od dostaw gazu z Rosji, będzie droższa. Duński operator systemu przesyłowego, Energinet przekazał bowiem, że spodziewa się wzrostu kosztów budowy gazociągu do 1,1 mld euro. Niezależnie jednak od tego, Duńczycy przekonują, że mimo wzrostu nakładów o ok. 135 mln euro, realizacja gazociągu będzie nadal opłacalna. Wzrost kosztów budowy nie będzie miał przełożenia na nakłady inwestycyjne realizowane przez polski Gaz-System. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2022 roku.

Publikacja: 08.10.2021 12:54

Baltic Pipe będzie droższy, ale ma być na czas

Foto: Pipeline/ Bloomberg

Energinet spodziewa się, że koszty budowy duńskiej części projektu Baltic Pipe wzrosną do 1,1 mld euro. Piętrzące się koszty są spowodowane przede wszystkim częściowym wstrzymaniem budowy w Danii, na czas rozpatrywania nowego pozwolenia środowiskowego dla niektórych odcinków. - Duńscy konsumenci gazu wciąż mogą zaoszczędzić 270 mln euro na taryfach dzięki realizacji tego projektu - podkreślają Duńczycy w komunikacie prasowym. Niemniej jednak koszty budowy wzrosną o ok. 135 mln euro. Dla porównania przypomnijmy, że Gaz-System szacuje nakłady po polskiej stronie na 874 mln euro. Odcinek duński jest jednak dłuższy i liczy 220 km. Zakładał także wybudowanie gotowej już „wpinki” duńskiego do norweskiego systemu przesyłowego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Surowce i Paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach o ograniczeniu CO2
Surowce i Paliwa
Gazprom na celowniku Białego Domu. Uderzenie w rosyjskie molochy energetyczne
Surowce i Paliwa
Są szczegóły umowy surowcowej USA-Ukraina. Kreml wątpi w ukraińskie zasoby
Surowce i Paliwa
Metale ziem rzadkich niedostępne dla Rosji
Surowce i Paliwa
Rząd rozpocznie poszukiwania złóż surowców krytycznych. Padł termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem