Reklama
Rozwiń

Słonce ogrzało Unię. Historyczny wynik, Polska negatywną bohaterką

W czerwcu po raz pierwszy w historii Unii to fotowoltaika dostarczyła Wspólnocie najwięcej prądu. W unijnym bilansie słońce wyprzedziło atom i wiatr. Udział węgla był najniższy w historii. Najbardziej negatywną rolę w odchodzeniu Wspólnoty od węgla wciąż odgrywa Polska.

Publikacja: 10.07.2025 13:03

Słonce ogrzało Unię. Historyczny wynik, Polska negatywną bohaterką

Foto: Adobe Stock

Według danych think tanku energetycznego „Ember” opublikowanych w czwartek, co najmniej 13 krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy, Hiszpania i Holandia, odnotowało rekordową miesięczną produkcję energii słonecznej. Udział węgla w miksie energetycznym UE spadł w czerwcu do rekordowo niskiego poziomu 6,1 proc., w porównaniu z 8,8 proc. w tym samym miesiącu w 2024 r.

Czytaj więcej

Inwestycje w sieci nie odblokowały potencjału OZE

Jedną piątą prądu dało słońce

W zeszłym miesiącu energia słoneczna wygenerowała 22,1 proc. energii elektrycznej w Unii Europejskiej, w porównaniu z 18,9 proc. rok wcześniej. Rekordowe nasłonecznienie i rosnąca ciągle liczba instalacji fotowoltaicznych zwiększyła produkcję do 45,4 terawatogodzin (TWh). Energia jądrowa plasowała się tuż za słoneczną z udziałem 21,8 proc., a energia wiatrowa dała Wspólnocie 15,8 proc. potrzebnego prądu.

„Pokazuje to, jak szybko zmienia się system energetyczny Unii Europejskiej” – powiedział Chris Rosslowe, starszy analityk ds. energii w „Ember” i główny autor raportu. „Energia słoneczna zyskuje na znaczeniu, gdy jest najbardziej potrzebna – podczas letnich fal upałów i szczytowego zapotrzebowania” - dodał.

Węgiel z Polski problemem w Unii

Udział węgla w miksie energetycznym UE spadł w czerwcu do rekordowo niskiego poziomu 6,1 proc. Prądu z węgla wyprodukowano o 28 proc. mniej niż rok wcześniej. Krajem, który wciąż najbardziej zatruwa atmosferę i najbardziej zwiększa efekt cieplarniany jest Polska. Także Niemcy wciąż w znacznym stopniu korzystają z węgla. To wynik decyzji rządu Angeli Merkel o zamknięciu wszystkich niemieckich siłowni jądrowych.

Reklama
Reklama

Łącznie Polska i Niemcy wytworzyły z węgla prawie 80 proc. potrzebnego w czerwcu prądu. I choć u nas i u zachodnich sąsiadów zużycie węgla było rekordowo niskie, to i tak węgiel stanowił 12,4 proc. niemieckiego miksu energetycznego i aż 42,9 proc. polskiego. Dla porównania Hiszpania, zbliżająca się do całkowitego odejścia od węgla, wytworzyła w tym samym okresie zaledwie 0,6 proc. prądu z węgla.

Energetyka wiatrowa również ustanowiła nowe rekordy w maju i czerwcu, odrabiając straty po słabym początku roku, kiedy wiało słabo.

Czytaj więcej

OZE pokonało węgiel w czerwcu? Wyjaśniamy różnice w danych

Kopaliny wciąż obecne w unijnej energetyce

Rekordowy dla OZE czerwiec wciąż nie stłumił dominującego wykorzystania kopalin w Unii w pierwszej połowie 2025 r. Zużycie paliw kopalnych wzrosło o 13 proc. w ujęciu rocznym. To efekt wzrostu o 19 proc. wykorzystania gazu do produkcji prądu.

Zapotrzebowanie Wspólnoty na energię elektryczną zwiększyło się o 2,2 proc. w pierwszej połowie roku, przy czym przez pięć z pierwszych sześciu miesięcy odnotowano wzrost rok do roku.

Teraz największym wyzwaniem dla europejskiego systemu energetycznego jest rozbudowa magazynów energii i zwiększenie elastyczności sieci elektroenergetycznej, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych w godzinach pozbawionych słońca – podsumował think tank w raporcie.

OZE
Fotowoltaika bije rekord. Są dane operatora
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
OZE
Donald Tusk stawia Andrzeja Dudę przed trudnym wyborem. Chodzi o ceny energii
OZE
Polenergia rozpoczyna budowę infrastruktury dla wiatraków na morzu
OZE
Sejm przyjął ułatwienia dla lądowych wiatraków z poprawką o mrożeniu cen prądu
OZE
Rozwój morskich farm wiatrowych zależy od tegorocznych aukcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama