IEA spodziewa się, że zapotrzebowanie na ropę w tym roku wzrośnie na świecie o 5,3 mln baryłek dziennie, a w przyszłym roku o 3,2 mln baryłek dziennie, wynika z sierpniowego raportu agencji. To mniej niż głosiły poprzednie prognozy, kiedy to eksperci spodziewali się wzrostu popytu o 5,4 mln baryłek dziennie w tym roku. „Oczekuje się, że globalny popyt na ropę wzrośnie w tym roku do 96,2 mln baryłek dziennie” – cytuje raport agencja Prime.
W 2022 r wzrost popytu na ropę będzie wyższy – o 3,2 mln baryłek dziennie w porównaniu z poprzednią prognozą 3 mln baryłek/dzień. Kartel eksporterów OPEC jest większym optymistą. Według opublikowanego w czwartek raportu, w tym roku świat zużyje 96,6 mln baryłek/dzień. W przyszłym będzie to już blisko 100 mln baryłek/dziennie (99,9 mln bd).
Zdaniem ekspertów IEA wybuch zachorowań spowodowanych przez szczep delta koronawirusa doprowadził do zmniejszenia w lipcu popyt na ropę na świecie o 120 tys. baryłek dziennie, po wzroście w czerwcu o 3,8 mln baryłek dziennie w ujęciu miesięcznym. „Prognoza na pozostałą część roku została również obniżona ze względu na pogarszającą się sytuację z pandemią”, wyjaśnia IEA. Produkcja ropy w krajach OPEC rośnie, a przoduje to Pustynne Królestwo.
Wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej/Bloomberg
„W lipcu wydobycie w OPEC wzrosło o 720 tys. baryłek dziennie, do 26,68 mln baryłek dziennie. Trzy czwarte wzrostu przypadło na Arabię Saudyjską” – czytamy w raporcie. W lipcu Arabia Saudyjska produkowała 9,46 mln baryłek dziennie, czyli o 540 tys. baryłek dziennie więcej niż w czerwcu. To najwyższe wydobycie od kwietnia 2020 r.