Rurociąg zawieszony w próżni

Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia. Nasz rurociąg jest opłacalny – mówi Sergiy Skrypka, szef spółki Sarmatia, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Publikacja: 11.06.2018 08:01

Rurociąg zawieszony w próżni

Foto: energia.rp.pl

Projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock cały czas jest w sferze planów. Sarmatia od lat pracuje nad tym, aby projekt się urzeczywistnił. Na razie nie widać dużego zainteresowania tym projektem ze strony rządu RP.

– Dywersyfikacja jest na porządku dziennym rządu. Widać, to chociażby w strategii związanej z rozwojem infrastruktury służącej do przesyłu ropy naftowej. Nasz projekt do tej strategi na razie nie trafił. Nie mam jednak wątpliwości, że Polska idzie w kierunku dywersyfikacji zarówno dostaw ropy naftowej i gazu – mówił Skrypka.

Podkreślił, że prezes zarządu spółki jak Orlen czy Lotos musi dbać o zyski i rentowność. – W tej sytuacji koncentruje się na tym, żeby pozyskać najtańszy surowiec bez dodatkowych kosztów i brania dodatkowych zobowiązań. To państwo powinno dbać, żeby produktów ropopochodnych w kraju nigdy nie zabrakło – tłumaczył gość.

Zaznaczył, że nie uda się zrealizować tego projektu bez wyraźnego wsparcia ze strony rządowej. – Rząd powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, a temu służy projekt, który realizuje Sarmatia – mówił Skrypka.

– Warto podkreślić, że projekt jest opłacalny. Potwierdza to aktualizacja studium wykonalności. Proponowana przez nas trasa jest najtańsza i najkrótsza dla dostaw ropy kaspijskiej do tej części Europy. Tę ropę można przerabiać w rafineriach polskich i niemieckich z zyskiem. Projekt może być opłacalny bez unijnego dofinansowania. Inwestycja jest długa i kosztowna, ale zwróci się z zyskiem w przeciągu 25 lat – dodał.

Gość zauważył, że ceny ropy naftowej nie przekładają się bezpośrednio na koszty budowy rurociągu. – Jednak wyższa cena ropy naftowej wpływa na koszty związane z frachtem tankowców, które są największą konkurencją dla rury. Tym samym wyższe ceny ropy wpływają na opłacalność projektu – ocenił.

Ropociąg Odessa-Brody jest wpisany na europejską listę fundamentalnie ważnych projektów infrastrukturalnych (Projects of Common Interest).

– W przypadku UE mamy dualizm podejścia. Ropociąg jest na liście PCI i liście projektów priorytetowych Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Pod względem wsparcia politycznego Unia deklaruje się jako struktura, która wspiera ten projekt. Jednak nie daje pieniędzy na realizację projektów związanych z transportem ropy naftowej – zauważył Skrypka.

Udziałowcami spółki Sarmatia są paliwowe spółki z Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy, Polski i Litwy.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami