Aktualizacja: 05.10.2024 02:01 Publikacja: 06.03.2019 16:53
Foto: energia.rp.pl
Uruchomienie i rozwój zrównoważonej produkcji biometanu w Polsce powinno przynieść wiele korzyści ekologicznych, ekonomicznych oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne gospodarki narodowej. Realny potencjał produkcji biometanu może wynieść nawet 4 mld m3 rocznie – wynika z raportu DISE Energy: „Od gazu ziemnego do biometanu. Dekarbonizacja polskiego gazownictwa”. Raport został zaprezentowany podczas 10. Kongresu DISE Energy we Wrocławiu, któremu przyświecało w tym roku hasło: „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji”.
W tarnowskich Azotach, ZCh Police i ZAK zostały zawarte porozumienia o zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy. Negocjacje trwają jeszcze w ZA Puławy. Będą też prowadzone w pozostałych firmach zależnych.
Drożejący gaz ziemny oraz polityka klimatyczna UE zmuszają polski koncern do szukania alternatyw do produkcji amoniaku prowadzonej we własnym zakresie. Antidotum na ten problem ma być tańszy półprodukt pochodzący z importu.
Rosnące ceny gazu ziemnego to kolejny czynnik, który bije w rentowność polskich i unijnych producentów. Podstawowym nadal jest ogromny import tanich nawozów sztucznych z Rosji i Białorusi.
Centroprawicowy rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o wycofaniu się z części reform prośrodowiskowych, aby w ten sposób pobudzić rozwój gospodarczy. Chodzi m.in. o poszukiwanie nowych złóż surowców energetycznych.
Związki zawodowe domagają się od rządu działań dotyczących przyszłości spółki. Na portalach społecznościowych związków zawodowych JSW opublikowano tajne informacje dotyczące planu naprawczego. Głos zabrała już Komisja Nadzoru Finansowego.
Przychody Polskiej Grupy Górniczej zmaleją o 40 proc., czyli o wiele miliardów złotych. Jeszcze w zeszłym roku planowano wydobycie 22 mln t w 2024 r., tymczasem wiosną okazało się, że zbyt zmniejszy się w PGG aż o 5 mln t węgla - alarmuje prezes PGG Leszek Pietraszek.
„Wkrótce po raz kolejny przyjdzie nam bronić miejsc pracy w górnictwie. I po raz kolejny przyszłość kopalń węgla kamiennego, gwarantujących Polsce niezależność energetyczną, będzie zależała od zaangażowania samych górników” – twierdzi w felietonie na stronach Górniczej Solidarności jej przewodniczący Bogusław Hutek.
Ponad 51 mln złotych mogły wynieść szkody Grupy PGE w latach 2016-2023. To wynik wstępnych audytów w Polskiej Grupie Energetycznej, największej spółce elektroenergetycznej. Spółka zapowiada wnioski do prokuratury w kwestii wykrytych nieprawidłowości. Mogą dotyczyć zaangażowania w kampanię wyborczą.
Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) poinformowała, że doszło do wycieku informacji poufnych. Spółka zapowiedziała ochronę swoich interesów, co było zapowiedzią podjęcia kroków prawnych. Spółka poinformowała po południu, że złożyła już wnioski do prokuratury. Kto mógł doprowadzić do wycieku tych informacji? Ślad prowadzi do rady nadzorczej.
Polityka sankcji Zachodu za inwazję Rosji na Ukrainie działa, ale Rosjanie się adaptują. Należy jak najszybciej zaostrzać i poszerzać zakres sankcji, aby skuteczniej uderzyły w Kreml – pisze analityk sektora energetycznego.
Najnowszy raport Ember podsumowuje trendy dotyczące produkcji energii z węgla w krajach OECD i prognozuje, że jej miejsce w napędzaniu wzrostu przemysłowego przejmuje na całym świecie czysta energia. Zamknięcie z końcem września ostatniej węglowej brytyjskiej elektrowni Ratcliffe stanowiło efekt dłuższego procesu.
Opublikowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt liberalizujący zapisy ustawy wiatrakowej pozwoli na zwiększenie liczby i mocy nowych farm wiatrowych. Wbrew nadziejom może jednak nie skrócić procesu inwestycyjnego.
Rząd ogłosił, że ma pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców turystycznych, poszkodowanych w wyniku powodzi. Ale tak naprawdę to pieniądze ze składek samej branży turystycznej. Poza tym uruchamiane późno i bez konsultacji, a nawet bez rzetelnego informowania - pisze wiceprezes Turystycznej Organizacji Otwartej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO ocenia w wywiadzie dla Intterfax-Ukraina, że ofensywa na obwód kurski "nie jest dla Władimira Putina dobrą historią".
Wniosek prokuratury w sprawie aresztu tymczasowego dla Janusza Palikota wpłynął do Sądu Okręgowego we Wrocławiu w piątek po południu, a posiedzenie zostało wyznaczone już na wieczór.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zbrodni zabójstwa dwojga emerytów z Niemiec na warszawskich Siekierkach w 2012 r.
Nowy chronograf szwajcarskiej marki Certina to zegarek nawiązujący do fenomenu padla, sportu, który zyskuje na świecie ogromną popularność.
Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich znów lata do Lagos. Codzienne rejsy obsługuje boeing 777-300ER.
Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.
Ostatnie dni dobitnie pokazały, że trwa jesień. W wielu regionach deszcz pada od kilku dni, a temperatury znacznie spadły. Dla wszystkich wypatrujących przyjemniejszej pogody mamy dobrą wiadomość – już niedługo będzie znacznie cieplej.
Naukowcom z Edynburga udało się zbadać gigantyczny podmorski krater będący skutkiem uderzenia asteroidy. Eksperci szacują, że obiekt spadł na Ziemię w okresie "zagłady dinozaurów". Co udało się ustalić?
Na terenie półwyspu Westerplatte znalezione zostały szczątki kilku osób. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej bada, kim byli i dlaczego zginęli.
Wszystko wskazuje na to, że 12 października dojdzie do połączenia środowiska Suwerennej Polski z PiS. To będzie największa zmiana na prawicy od lat. Ale sam PiS ma dużo ważniejsze sprawy do rozstrzygnięcia.
Związki zawodowe domagają się od rządu działań dotyczących przyszłości spółki. Na portalach społecznościowych związków zawodowych JSW opublikowano tajne informacje dotyczące planu naprawczego. Głos zabrała już Komisja Nadzoru Finansowego.
Podczas gdy w całej gospodarce mediana wynagrodzeń jest o niespełna 22 proc. niższa od średniej, to w części branż ta różnica przekracza jedną trzecią.
Firmy korzystające z estońskiego CIT nie będą musiały płacić podatku od wsparcia przekazanego ofiarom powodzi.
Książka „5000 wieczorów w operze” Rudolfa Binga, dyrektora Metropolitan Opera, poszerzona o polskie wątki m.in. przez Jacka Marczyńskiego, tłumaczy, skąd wzięła się potęga nowojorskiej sceny. „Opowieści Hoffmanna” 5 października zaczynają nowy sezon transmisji, również do Polski.
Przychody Polskiej Grupy Górniczej zmaleją o 40 proc., czyli o wiele miliardów złotych. Jeszcze w zeszłym roku planowano wydobycie 22 mln t w 2024 r., tymczasem wiosną okazało się, że zbyt zmniejszy się w PGG aż o 5 mln t węgla - alarmuje prezes PGG Leszek Pietraszek.
Specustawa powodziowa podpisana przez prezydenta. Dzięki niej dodatkowe finansowe wsparcie trafi do powodzian. Na razie wciąż odbierają oni zasiłki celowe oraz tzw. powodziowy. W sumie 10 tys. zł.
Kurs głównej pary walutowej zniżkuje dziś o 0,7 proc. Dolar w krajowej walucie dociera do 3,94 zł.
Firmy cały czas mogą przebierać w skierowanych do nich naborach wniosków o wsparcie finansowanych z Funduszy Europejskich. W październiku pojawią się kolejne. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?
W zakończonej niedawno drugiej edycji konkursu Ścieżka SMART odpadło przeszło 90 proc. wniosków o wsparcie. Wyniki te zdaniem ekspertów będą rzutować negatywnie na trwającą właśnie kolejną edycję tego konkursu.
Zakończenie wakacji przyniosło lekkie ożywienie - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
„Wkrótce po raz kolejny przyjdzie nam bronić miejsc pracy w górnictwie. I po raz kolejny przyszłość kopalń węgla kamiennego, gwarantujących Polsce niezależność energetyczną, będzie zależała od zaangażowania samych górników” – twierdzi w felietonie na stronach Górniczej Solidarności jej przewodniczący Bogusław Hutek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas