Reklama
Rozwiń

Gaz gwałtownie drożeje w Europie

Powrót zimy w Europie i perspektywa nadciągających mrozów windują ceny gazu na wspólnotowym rynku.

Publikacja: 13.01.2021 13:12

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcj

Towarowa giełda Energii wprowadziła do obrotu na rynku praw majątkowych nowy instrument dla produkcji energii elektrycznej z biogazu rolniczego – PMOZE-BIO.

Foto: Bloomberg

Od początku roku w największym europejskim gazowym hubie TTF (Niderlandy) ceny błękitnego paliwa dynamicznie rosną. We wtorek osiągnęły już 286,3 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

W 2020 roku z powodu pandemii ceny gazu w Europe spadły prawie trzykrotnie. W maju surowiec kosztował poniżej 40 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli tyle, ile w USA w czasach boomu łupkowego 2005-2015. Jesienią zeszłego roku notowania wróciły do ​​poziomów sprzed kryzysu, w grudniu przebiły psychologiczną granicę 200 dolarów za 1000 metrów sześciennych i nie przestają rosnąć w styczniu 2021 roku.

Tak gwałtowny wzrost cen jest w dużej mierze spowodowany warunkami pogodowymi i prognozowanym ochłodzeniem na kontynencie euroazjatyckim – skomentowała Anna Butko analityczka sektora naftowo-gazowego firmy Aton. Za wzrostami przemawia również fakt, że dostawy LNG, w większości amerykańskie, kierowane były z Europy do Azji, gdzie ceny rosną jeszcze szybciej.

""

Flara gazowa na polu wydobywczym w Teksasie w USA/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

W grudniu 2020 r eksport LNG z USA ustanowił nowy rekord w wysokości 9,8 miliarda stóp sześciennych dziennie (274,4 mln m3) podała amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA). „Co oznacza wzrost o 0,4 mld stóp sześciennych dziennie w porównaniu z poprzednim rekordem ustanowionym w listopadzie” – głosi komunikat.

Wzrost eksportu wywołały rosnące ceny gazu w Europie i Azji, ograniczenia w dostawach wielu innych eksporterów z powodu nieplanowanych przestojów ich mocy LNG oraz zimną aurą na kluczowych rynkach, zwłaszcza w Azji, wyjaśnia EIA.

Rosyjska ekspertka uważa jednak, że wzrost cen gazu w Europie nie będzie długotrwały. „Chociaż istnieje potencjał do dalszego wzrostu notowań w krótkim okresie, który zależy od warunków pogodowych, to jest to raczej czynnik sezonowy. W perspektywie 2-4 miesięcy kontrakty terminowe wskazują na spadek cen” – podkreśliła Anna Butko.

""

Tankowiec LNG Sakura/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku