Rosprirodnadzor pozwał Norylski Nikiel przed sąd arbitrażowy Kraju Krasnodarskiego. Koncern odmówił zapłacenia nałożonej nań rekordowej kary 147,7 mld rubli (1,92 mld dol.) za skażenie środowiska wokół Norylska na Syberii. Wcześniej kierownictwo koncernu informowało, że liczy na ugodę przedsądową czyli na niższą karę. Na to z kolei nie godzi się państwowa inspekcja.
Wbrew wcześniejszym zapewnieniem Władimira Potanina (poprzez swoje spółki posiada ponad 33 proc.akcji Norylskiego Niklu – największego na świecie producenta niklu, palladu i platyny), koncern nie zapłacił za wszystkie wyrządzone przyrodzie straty, będące wynikiem wypływu 21 tysięcy ton paliwa ze starego, skorodowanego zbiornika.
Skażenie rzeki Ambarnaja w Norylsku
Jak ustalił Rosprirodnadzor w wyniku katastrofy do wód rzecznych, gruntowych i jeziora dostało się 15 tysięcy ton paliwa, a do gruntu 6 tysięcy ton. Skażony został obszar o powierzchni 180 kilometrów kwadratowych. Przypomnijmy: 29 maja w elektrociepłowni Norylskiego Niklu w wyniku rozhermetyzowania zbiornika z paliwem, do rzeki dostało się 21 tysięcy ton oleju napędowego. Zatruty został teren o powierzchni 180 tysięcy mkw. Normy trucizn w wodzie i glebie zostały przekroczone 200 razy.
W ciągu miesiąca pół tysiąca ludzi pracujących przy usuwaniu skutków katastrofy, zebrało z powierzchni wód 33 tysiące m3 mieszkanki oleju z wodą. Likwidatorzy usunęli (nie wiadomo dokąd) 148,6 tysięcy ton skażonej ziemi i oczyścili specjalnymi środkami odkażającymi 105 km linii brzegowej rzeki Ambarnaja i jej dopływów.