Reklama
Rozwiń

Orlen planuje ekspansję w Chinach

W Suzhou zostanie zarejestrowana firma, która początkowo zajmie się sprzedażą olejów silnikowych. Następnie będzie zwiększać gamę oferowanych produktów i obszar działania.

Publikacja: 25.06.2020 12:51

PKN Orlen ma największą w Polsce sieć stacji paliw, Grupa Lotos – trzecią co do wielkości

PKN Orlen ma największą w Polsce sieć stacji paliw, Grupa Lotos – trzecią co do wielkości

Foto: PKN Orlen ma największą w Polsce sieć stacji paliw, Grupa Lotos – trzecią co do wielkości

PKN Orlen poprzez zależną firmę Orlen China planuje ekspansję w Państwie Środka, a następnie w innych krajach azjatyckich. Oficjalne rozpoczęcie działalności planowane jest w II półroczu tego roku. Początkowo nowa firma ma się zająć bezpośrednią sprzedażą w Chinach olejów silnikowych produkowanych przez płocki koncern. Do tej pory były one dystrybuowane na tamtejszym rynku za pośrednictwem zewnętrznych partnerów. PKN Orlen szacuje, że zmiana modelu sprzedaży w oparciu o własną firmę pozwoli w ciągu najbliższych trzech lat wypracować kilkukrotnie wyższy zysk operacyjny niż obecnie.

""

Rafineria, mat. pras

Foto: energia.rp.pl

–  Sukcesywnie zwiększamy eksport naszych produktów. Ponad 60 procent przychodów PKN Orlen pochodzi z rynków zagranicznych – mówi Daniel Obajtek, prezes płockiej spółki. Dodaje, że powołanie Orlen China to strategiczna decyzja, której celem jest wzmocnienie pozycji koncernu na perspektywicznym rynku chińskim i w krajach sąsiednich.

Zbudowanie własnych kompetencji sprzedażowych ma umożliwić nie tylko zwiększenie sprzedaży, ale też optymalizację kosztów i terminów dostaw. – Obecnie w samej Azji nasze produkty eksportujemy do 20 krajów. Co ważne, wraz ze wzmacnianiem kompetencji sprzedażowych, Orlen China może stać się platformą do plasowania na azjatyckim rynku innych produktów, w tym petrochemicznych – twierdzi Obajtek.

Orlen China ma być centrum kompetencji sprzedażowych (w tym e-commerce), marketingowych, logistycznych i spedycyjnych na rynku chińskim. Spółka będzie zarejestrowana w mieście Suzhou (prowincja Jiangsu) na wschodzie kraju. W pierwszym etapie będzie prowadzić działalność w prowincji Jiangsu i prowincjach sąsiadujących.

""

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, materiały prasowe

Foto: energia.rp.pl

Produkty grupy PKN Orlen oferowane są w Chinach od 2016 r. Obecnie sprzedaż olejów silnikowych (oleje Paltinum) opiera się na tamtejszym rynku na współpracy zależnego Orlen Oil z lokalnymi dystrybutorami. Zasięg sprzedaży obejmuje wschodnią część Państwa Środka.

PKN Orlen przekonuje, że wskaźniki ekonomiczne nadal wskazują na ogromny potencjał chińskiej gospodarki. Liczba samochodów przypadających na stu mieszkańców jest tam niemal trzykrotnie niższa niż w Unii Europejskiej, z wyraźną tendencją wzrostową. Co ważne dla koncernu w latach 2007-2017 Chiny odnotowały najwyższy na świecie, bo wynoszący 55 proc., wzrost zużycia środków smarnych. W tym czasie rosła również sprzedaż produktów Orlenu. W latach 2016-2019 łączna ilość sprzedanych w Chinach środków smarnych wzrosła niemal 20-krotnie.

Obecnie grupa kapitałowa PKN Orlen obecna jest w 116 państwach na sześciu kontynentach. W Azji produkty koncernu sprzedawane są w 20 krajach przez kilka spółek należących do grupy.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku