Nasze firmy chcą bazować na przykładach z Niemiec. Obecni na pierwszym posiedzeniu grupy eksperci: Thomas Gallinger z TÜV SÜD oraz Jan Wegener z National Organisation Hydrogen and Fuell Cell Technology przedstawili stan rozwoju rynku wodorowego w Niemczech ze szczególnym uwzględnieniem sektora transportowego. Pod lupę wzięto m.in. obowiązujące oraz planowane regulacje, a także przesył wodoru i stopień upowszechnienia infrastruktury tankowania.
W ten sposób zainicjowano cykl, w ramach którego jeszcze w czerwcu br. odbędzie się otwarty webinar organizowany przez PSPA i TÜV SÜD we współpracy z Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Jest to rozszerzenie projektu „Białej Księgi Elektromobilności”. Głównym jej celem jest położenie podwalin pod rozwój transportu wodorowego w Polsce.
A customer fills a car with hydrogen at a TrueZero fueling station in Mill Valley, California, U.S.,/Bloomberg
– Spotkanie posłużyło jako platforma wymiany wiedzy pomiędzy Grupą, która chce wspierać rozwój – praktycznie od zera – zastosowania wodoru w transporcie w Polsce a przedstawicielami rynku, który ten wstępny etap ma już za sobą i w związku z tym może się podzielić dobrymi praktykami – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.
Grupa robocza będzie działać na rzecz przygotowania gruntu prawnego pod możliwość realizacji działań biznesowych w obszarze transportu opartego na wodorze. Zajmie się też promocją tego paliwa, co łączy się z uruchomieniem: „Programu promocji rozwoju rynku wodoru w transporcie w Polsce”. W orbicie jej działań znajdzie się też poszukiwanie efektywnych źródeł finansowania wodoru oraz realizacja projektów o charakterze pilotażowym.
– Uczestnicy grupy reprezentują różnorodne interesy w kontekście transportu, działają na różnych polach gospodarki i to jest właśnie jej siła. Chcemy ją wykorzystać, między innymi tworząc materiały analityczne i propozycje aktów prawnych. Tak silna grupa interesariuszy będzie z pewnością brana
pod uwagę w kontekście tworzenia prawa dostosowującego istniejące regulacje do nowej rzeczywistości energetycznej kraju – podsumowuje Paweł Piotrowicz, Ekspert ds. Rynku Energii
i Technologii Wodorowych z TÜV SÜD.