Aktualizacja: 14.10.2024 16:07 Publikacja: 20.05.2020 19:09
Foto: materiały prasowe
energia.rp.pl
energia.rp.pl
tauron-wydobycie.pl
energia.rp.pl
energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Uruchomienie i rozwój zrównoważonej produkcji biometanu w Polsce powinno przynieść wiele korzyści ekologicznych, ekonomicznych oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne gospodarki narodowej. Realny potencjał produkcji biometanu może wynieść nawet 4 mld m3 rocznie – wynika z raportu DISE Energy: „Od gazu ziemnego do biometanu. Dekarbonizacja polskiego gazownictwa”. Raport został zaprezentowany podczas 10. Kongresu DISE Energy we Wrocławiu, któremu przyświecało w tym roku hasło: „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji”.
W tarnowskich Azotach, ZCh Police i ZAK zostały zawarte porozumienia o zawieszeniu wybranych kosztochłonnych postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy. Negocjacje trwają jeszcze w ZA Puławy. Będą też prowadzone w pozostałych firmach zależnych.
Drożejący gaz ziemny oraz polityka klimatyczna UE zmuszają polski koncern do szukania alternatyw do produkcji amoniaku prowadzonej we własnym zakresie. Antidotum na ten problem ma być tańszy półprodukt pochodzący z importu.
Rosnące ceny gazu ziemnego to kolejny czynnik, który bije w rentowność polskich i unijnych producentów. Podstawowym nadal jest ogromny import tanich nawozów sztucznych z Rosji i Białorusi.
Centroprawicowy rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o wycofaniu się z części reform prośrodowiskowych, aby w ten sposób pobudzić rozwój gospodarczy. Chodzi m.in. o poszukiwanie nowych złóż surowców energetycznych.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Respect Energy uruchamia sprzedaż energii pochodzącej z OZE, także dla gospodarstw domowych. Taką ofertę ma już mi.in. Tauron. Enea zapowiedziała, że wypuści swoją jeszcze w tym miesiącu. Mają one być atrakcyjniejsze względem zwykłych taryf.
Trwają rozmowy rządu ze związkami zawodowymi dotyczące umowy o wygaszaniu górnictwa. Związki nie godzą się na ambitniejszą polityką energetyczną i chcą jasnej deklaracji co do realizacji umowy społecznej, która ich zdaniem nie jest respektowana.
Transformację trzeba przeprowadzić tak, by nie zachwiać bezpieczeństwem energetycznym kraju. Także legislacja powinna uwzględnić ten czynnik.
Węgiel za 16 lat praktycznie zniknie z mapy polskiej energetyki. Udział węgla kamiennego i brunatnego w łącznej mocy wszystkich elektrowni ma wynieść tylko 4 proc., a wielkość produkcji energii elektrycznej zaledwie 1 proc. To założenia tzw. małej strategii energetycznej, a więc Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu.
Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
Budowę trzech elektrowni jądrowych zakłada tzw. mała strategia energetyczna, a więc Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu. Elektrownie miałyby powstać w drugiej połowie lat 30 i na początku lat 40. Rząd nie skreśla projektu w Koninie. Miałby on powstać na przełomie lat 30 i 40.
Do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście miało wpłynąć zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa ws. rzekomego niedopełnia obowiązków przez urzędników Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ws. wyboru wykonawcy wytycznych środowiskowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
Budowę obiektu BTS o powierzchni 8,8 tys. mkw. rozpoczyna w Żarach firma Panattoni. To obiekt dla Valmet Automotive.
Co najmniej 18 osób zginęło w izraelskim nalocie na miasteczko Aitou na północy Libanu. To pierwszy izraelski atak w tej części kraju. Aitou jest w większości zamieszkane przez chrześcijan-maronitów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
W ciągu pierwszych trzech i pół roku kadencji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, indeks S&P 500 zyskał 50,1 proc. W podobnym okresie rządów Donalda Trumpa wzrósł on natomiast o 53,1 proc.
Kongres PiS, który się odbył w sobotę, był skonstruowany w ten sposób, by pokazać, iż „trzeba dużo zmienić, żeby wszystko pozostało po staremu” – powiedział „Rzeczpospolitej” dr Jan Maria Jackowski, analityk polityczny i były senator PiS.
Business Centre Club (BCC) po raz kolejny zorganizował prestiżowe wydarzenie „BCC For the Future: Liderzy Jutra”, które przyciągnęło czołowych liderów polskiego biznesu, przedstawicieli administracji państwowej oraz ekspertów branżowych. Kongres odbył się 10 i 11 października w Warsaw Presidential Hotel. Na wydarzenie złożyła się konferencja, podczas której kluczowi graczy z różnych sektorów, podzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat wyzwań biznesu oraz przyszłości gospodarki oraz gala wręczenia nagrody Wizjonera Polskiej Gospodarki imienia Marka Goliszewskiego, założyciela i wieloletniego prezesa BCC.
Oczekiwania co do długości życia człowieka w przyszłości były i są bardzo wysokie. Najnowsze badania sugerują jednak, że trzeba będzie je zrewidować. Możliwe bowiem, że zbliżamy się do biologicznej granicy oczekiwanej długości życia.
Selena Gomez, Lady Gaga i Ariana Grande, oprócz sukcesów na rynku muzycznym, mogą w tym roku liczyć na nominacje do najważniejszych nagród filmowych. Jakie filmy z ich udziałem mają szansę stanąć w wyścigu po Oscara?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas