W czwartek rząd Rosji przyjął główne punkty programu rozwoju górnictwa węglowego do 2035 r. Celów które stoją przed rosyjskim górnictwem na najbliższe 15 lat jest kilka, a program ma pomóc w ich osiągnięciu. Chodzi o stworzenie koncernom górniczym „warunków do stabilnego zaopatrzenia w węgiel i produkty jego przetwarzania rynku krajowego”. Celem nadrzędnym jest „wzmocnienie pozycji Rosji na światowym rynku węgla”.
Agencja Prime przypomina, że Kreml sześć lat temu zatwierdził już jedną strategię rozwoju górnictwa. Miała obowiązywać do 2030 r. Jednak w 2018 r. minister energetyki Aleksandr Nowak ogłosił konieczność prywatnych inwestycji w górnictwo węglowe, aby osiągnąć założone cel.
Poziom inwestycji do 2025 r. ma wynieść 1 bln rubli (20 mld dol.). Pozwoli to zwiększyć o 23-25 proc. wielkość wydobycia założoną w strategii.
I tak za pięć lat kopalnie Rosji mają wydobyć 560 mln ton rocznie, a do 2030 r. – 590 mln ton. Omawiany w czwartek program dla górnictwa zakłada dwa scenariusze rozwoju: konserwatywny zakłada poziom wydobycia 550 mln ton rocznie do 2035 r. i optymistyczny – 668 mln ton.
Inwestycje w sektor górniczy już w Rosji trwają. W 2019 r. w portach Murmańska i St. Petersburga ruszyła budowa nowych eksportowych terminali węglowych. Rosjanie modernizują też istniejący terminal węglowy w Ust-Łudze, a w Wysocku, gdzie jest już jeden terminal, planowany jest drugi.