W tym roku ruszy budowa Baltic Pipe

Publikacja: 09.01.2020 16:30

W tym roku ruszy budowa Baltic Pipe

Foto: iStock

Polska finalizuje przygotowania do budowy Baltic Pipe. Jesteśmy coraz bliżej uzyskania dostępu do norweskich złóż gazu.

W czwartek Gaz-System podpisał umowę z firmą Europipe na dostawę rur dla odcinka gazociągu Baltic Pipe, który zostanie położony na dnie Morza Bałtyckiego. To jeden z czterech kluczowych komponentów połączenia mającego umożliwić dostawy błękitnego paliwa z norweskich złóż do naszego kraju. Pozostałe trzy dotyczą budowy gazociągu na dnie Morza Północnego oraz rozbudowy systemów przesyłowych w Danii i Polsce.
Gaz-System, podpisując umowę na dostawy rur, realizuje kolejny ważny etapu projektu Baltic Pipe. Następnym będzie przeprowadzenie robót budowlano-instalacyjnych na Morzu Bałtyckim. Wykonawca tego elementu inwestycji ma być wyłoniony w I połowie 2020 r. W tym roku powinny również ruszyć prace budowlano-instalacyjne. Całe przedsięwzięcie umożliwiające przesył do 10 mld m sześc. gazu z Norwegii do Polski oraz do 3 mld m sześc. z Polski do Danii ma być zakończone do października 2022 r.
""

Pipeline/Bloomberg

energia.rp.pl

To ważna data, gdyż do końca 2022 r. obowiązuje długoterminowy kontrakt, na podstawie którego rosyjski Gazprom dostarcza PGNiG do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, przy czym polska spółka musi odebrać przynajmniej 85 proc. tego wolumenu. Jak zapewnia polski koncern, nowy kontrakt z Rosjanami nie zostanie podpisany. Powstała w ten sposób luka w dostawach ma być przede wszystkim wypełniona importem z Norwegii.

W związku z tym PGNiG zapowiada dalszy rozwój wydobycia w tym kraju poprzez zagospodarowanie już posiadanych koncesji i nabywanie nowych. Celem spółki jest osiągnięcie za trzy lata produkcji na poziomie 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Koncern twierdzi, że jest też przygotowany do podpisania nowych kontraktów na dostawy norweskiego surowca z firmami działającymi na tamtejszym rynku tak, aby wykorzystać całą dostępną przepustowość gazociągu Baltic Pipe.

Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Rosja ma nadzieję na "nową ropę". Znalazła dwa minerały
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Surowce i Paliwa
Rosja ogranicza eksport paliw, bo nie starcza ich w kraju
Surowce i Paliwa
Potężne straty grupy Azoty. Bardzo słabo z biznesem nawozowym i chemicznym
Surowce i Paliwa
Azoty produkcją coraz więcej nawozów
Surowce i Paliwa
Jak Gazprom zawłaszczył i stracił ukraińskie platformy wiertnicze
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej