Rosjanie porozumieli się z Arabią Saudyjską. Ropa drożej

1 lipca zaczęła się ministerialna konferencja OPEC. Ma potrwać dwa dni. Ale decyzja, jaką podejmą ministrowie z krajów kartelu i producentów z nimi stowarzyszonych wydaje się już oczywista. Cięcia wydobycia zostaną utrzymane.

Publikacja: 01.07.2019 12:14

Rosjanie porozumieli się z Arabią Saudyjską. Ropa drożej

Foto: Adobe Stock

Już zresztą w Osace pod wspólną decyzją rosyjsko-saudyjską podpisało się kilka innych krajów, producentów ropy. Rynek zareagował natychmiast podwyżką cen o 2,2 proc. do 66,57 dol. za baryłkę.
Co do przyszłej polityki wydobywczej na rynku ropy porozumieli się podczas szczytu G20 w Osace następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman i prezydent Rosji, Władimir Putin. Ustalili oni,że obecne cięcia w OPEC o 1,2 mln baryłek dziennie zostaną utrzymane przez 6-9 miesięcy. Dla OPEC tak długofalowe planowanie polityki wydobywczej, to nowość. Dotychczas było tak, że cięcia, bądź zwiększenie wydobycia były wyznaczenia nie więcej, niż pół roku. Teraz wyraźnie widać, że to Rosjanie zaczynają decydować. Dla rosyjskich koncernów tak długie ograniczenia dają gwarancję,że nawet w sytuacji obecnych kłopotów z wydobyciem nie stracą udziału w światowym rynku ropy.
Wyniki porozumienia rosyjsko-saudyjskiego wspiera już sekretarz generalny OPEC, Mohammad Barkindo, który jeszcze w niedzielę wieczorem spotkał się w Wiedniu z saudyjskim ministrem ds ropy, Chalidem al-Falihem. —Myślę, że myślenie sięgające okresu dłuższego, niż tylko do końca 2019 roku jest bardzo rozsądne. Wydaje mi się, że większość prognoz i analiz sięga już 2020 roku— mówił w Wiedniu szef OPEC. Czyli ma być tak, jak pasuje Rosjanom.
Rozpoczęte w poniedziałek, 1 lipca spotkanie ministrów ds ropy i energii krajów OPEC i stowarzyszonych z kartelem będzie najprawdopodobniej czystą formalnością, ponieważ mało jest prawdopodobne, aby jakiś kraj sprzeciwił się Saudyjczykom i Rosjanom. Tym bardziej, że udowodnili oni swoje zdolności do ustabilizowania cen, które zanim doszło do stworzenia OPEC+ wahały się między 45 a 85 dol. za baryłkę.
""

An oil pumping jack, also known as a ‚nodding donkey,’ operates in an oil field near Samara, Russia/Bloomberg

energia.rp.pl

Jedyny sprzeciw, jaki może się liczyć w Wiedniu, to stanowisko Iranu. Bijan Zanganeh, minister ds ropy tego kraju kilkakrotnie oskarżał Saudyjczyków, że grają limitami na rynku tylko po to, aby zmniejszyć udział irańskiej ropy. Irańczycy mają w tej chwili znacznie mniejsze możliwości eksportu swojej ropy ze względu na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone.
W tej sytuacji oczekuję raczej łatwego spotkania — mówił w poniedziałek rano Suhail Al Mazrouei, minister ds ropy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Chiński sen Gazpromu. Rosja przyparta do muru
Surowce i Paliwa
Najbliższe dni będą bardzo ważne dla Azotów
Surowce i Paliwa
Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy: Azoty chcą rosnąć szybciej niż rynek
Surowce i Paliwa
Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Surowce i Paliwa
Te paliwa jeszcze długo będą potrzebne